Ladislav Šimek, zakladatel firmy ShimeqAir, rodilý Ústečan a pilot, vsadil na to, čemu věří. K úspěchu mu pomohly zkušenosti z mnoha oborů, které během své profesní kariéry nasbíral. Jak funguje firma, která je v Ústeckém kraji v tom, co dělá, unikátní a jejíž klienty v našem kraji nenajdete?

Ladislave, když se podívám na váš životopis, najdu zde dlouhý seznam firem, kde jste působil na řídicích pozicích. Vedly všechny tyto zkušenosti k založení firmy SHIMEQ Air?

To ani ne, mě vždycky bavila interdisciplinarita – propojení zkušeností a aplikací mezi jednotlivými obory. Nikdy jsem se nesoustředil jen jedním konkrétním směrem. Baví mě se dostávat do dalších oborů. Když se dostanu do něčeho nového, snažím se okamžitě co nejvíc o tom nastudovat.

A na rovinu, ono to pak pomáhá aplikovat ty zkušenosti v dalších oborech. Například v posledních 20 letech se všichni učili od automotive. A protože od automotive mnoho přebíral letecký průmysl, kde jsem poté také působil, byla výhoda mít zkušenosti z tohoto oboru.

Popište nám, čím se firma SHIMEQ Air zabývá?

Jsme specialisté na kompozitové výrobky převážně z uhlíku, skla, kevlaru a podobných materiálů dělaných převážně ruční vakuovou laminací. Dokážeme tak vyrobit téměř jakýkoliv tvar v podstatě v libovolném rozměru, který může mít velmi pružně definované fyzikální vlastnosti. Představte si to jako různé tvarové panely, kapotové díly, ale třeba i interiérové a exteriérové aplikace. Výrobky jsou lehké, pevné a velmi odolné.

Jsme schopni dimenzovat daný produkt tak, jak je potřeba z hlediska jeho hmotnosti, pevnosti a také ceny. Vyvíjíme tak s našimi partnery jejich finální řešení. V jiných případech vyrábíme dle přesné specifikace zákazníka.

Co vás vedlo k tomu založit firmu na kompozitní prototypování?

Já jsem pouze vsadil na to, čemu věřím – že se kompozity mohou prosadit v mnoha odvětvích našeho života, kde zatím tradičně nebyly. Navíc jsou mnohem levnější a mají nesporné výhody (nevodí, nekorodují, lze je vyrobit ve tvaru, který je při tradiční výrobě například z kovů nedosažitelný) a materiály k jejich vytvoření jsou široce dostupné.

Také jsem měl s kompozity zkušenost z mého předchozího působení v letectví. Ovšem kompletně jsem si je „osahal“ až tady v SHIMEQ Air.

Je v Ústeckém kraji firma zabývající se podobnou činností?

Obdobných firem tady v kraji je zhruba nula. Je to dané tím, že výroba kompozitů je doménou dopravního průmyslu. V našem kraji není snad jediný větší zákazník. Když se podíváte na mapu, tak velké clustery se koncentrují v Praze, jižní Moravě a ve východních Čechách.

Vyrábět převážně prototypy je organizačně poměrně náročné, ale na druhou stranu se s každým řešením posouvá naše know-how.

Jak různorodé jsou dané prototypy?

Aktuálně se zabýváme prototypováním menších letadel, helikoptér, vznášedel, leteckých simulátorů a nyní začínáme zasahovat i do motosportu a sportovních potřeb. A v neposlední řadě dlouhodobě spolupracujeme s jednou českou firmou na větším projektu, kde jsme ovšem vázaní mlčenlivostí.

Mlčenlivost je u tohoto typu výroby asi neoddělitelná věc – jak se s tímto dokáže vaše firma vyrovnat?

Teď např. pracujeme již 3. rokem na projektu, o kterém nesmíme mluvit. Očekáváme však, že až klient tento výrobek představí na světovém veletrhu, bude to mít nesmírně pozitivní vliv i pro naši firmu, která se ráda pochlubí takovou referencí.

Existují hotové prototypy z vaší firmy, které jsme již mohli vidět?

Ano, máme za sebou úspěšnou výrobu vznášedla SHIMQANSEN. Aktuálně také pracujeme na výrobě vrtulníku se sesterskou firmu DROPPER, který by měl být zhotovený letos. A v oboru letectví máme také další prototyp, a to malé dvoumístné letadlo.

Vy sám lítáte?

Ano jsem pilot, lítám. Bohužel ale teď není tolik času na koníčky. 

Co vás v budoucnu čeká?

Začínáme dodávat výrobky do stájí v motosportu, kde vidíme velkou příležitost. Také je v tom určitá diverzifikace pro náš podnik. Stále je však naše hlavní soustředění věnováno projektu, který míří k experimentálnímu letectví, ale i zábavnímu průmyslu.

Dále hledáme partnery, kteří chtějí přijít s produktovou inovací ve svém oboru a my bychom jim nabízeli subdodávky z oblasti kompozitů.

 

Ladislave, děkuji a ať se Vám daří.