Ve středu malého města Klášterec nad Ohří v Ústeckém kraji byste centrum pro automatizaci a robotizaci výroby nečekali. Přesto právě tady sídlí kanceláře společnosti VM ENGINEERING, která se vším spojeným s tzv. Průmyslem 4.0 zabývá. Pro firmy jako např. AGC Automotive Czech a.s., BOS Automotive Products CZECH s.r.o., Toyoda Gosei Czech, s.r.o., GRAMMER CZ, s.r.o., ale třeba i Rolls Royce a další vymýšlí, navrhuje a sestavuje chytré stroje do výrobních linek, fungující na principu automatizace, robotizace a tzv. strojového učení.

I s takto sofistikovanými službami se VM ENGINEERING zapojil do mentoringového programu Platinn, a podle slov jednatele Vladimíra Malého nelitují. Zlepšili díky tomu vnitřní procesy a zakázky jim třetinově narostly.

Pane Malý, jak jste se k podnikání v tomto specifickém segmentu dostali?

Měl jsem řadu zkušeností z průmyslových podniků, a to i zahraničních, zajímá mě technika a stroje z pohledu softwarového i hardwarového vybavení. Zpočátku, okolo roku 2011, jsme začínali v průmyslových firmách s online prediktivními diagnostikami. Od těch už není daleko k automatizaci a digitalizaci, viděli jsme, co výrobní firmy řeší a znali jsme nastupující trendy. Chtěli jsme také vyzkoušet něco svého. Jedna z prvních zakázek byla pro společnost Grammer, dodavatele součástí do interiérů aut. Na ní jsme si vyzkoušeli, že dokážeme přinést funkční řešení a tím začala naše specializace na automatizaci, digitalizaci, chytré stroje, strojové učení s prvky umělé inteligence. Ke každé zakázce přistupujeme individuálně, komplexní pojetí je samozřejmostí.

Proč jste se rozhodli jít do programu Platinn, co jste od něj očekávali?

Začínali jsme jako typický garážový startup, který začal rychle růst. To s sebou nese potřebu efektivnějšího projektového řízení, řízení procesů, dlouhodobější plánování… nějakou dobu jsme s tím bojovali, ale postupně jsme narazili na strop. Cítili jsme, že můžeme růst, ale sami se brzdíme. Tohle uvědomění nebylo jednoduché, ale zpětně viděno bylo strašně důležité. Potřebovali jsme nadhled sami nad sebou.

A pomohl vám Platinn?

Určitě. Mentor Jaroslav Salva nám v první řadě pomohl vizualizovat procesy, což nám umožnilo efektivněji řídit práci, lépe plánovat; to je u nás klíčové, protože pracujeme projektově, s externími spolupracovníky. S charakterem našich služeb souvisí i to, že nemáme tisíce zákazníků, ale jen desítky, o to více je pro nás jeden každý zákazník důležitý. Zásadní bylo si vůbec problémy pojmenovat, otevřít si oči, začít pracovat s rizikem, měřením výsledků… V neposlední řadě pak bylo důležité uvědomění, že inovacemi ve firmě musí žít celý tým.

A dokážete přínos v Platinnu i nějak vyčíslit?

Teď na konci třetího kvartálu spíš jen kvalifikovaným odhadem. Z hlediska vnitřních procesů je to zlepšení markantní, 100 %. Co se týče výsledků navenek, tak i díky větší efektivitě nyní přijímáme o třetinu více zakázek. A protože byl přínos první fáze programu neoddiskutovatelný, rozhodli jsme se pokračovat v něm dál a vstoupili jsme do druhé fáze  programu.

To jsme rádi. Jaké jsou vaše plány do budoucna, vize, přání?

Baví nás digitalizace, robotizace, Průmyslu 4.0 a taky víme, jak to dokáže firmy posunout. Většina našich stávajících klientů má mateřskou společnost v zahraničí, kde si tento fakt již uvědomili. Ale i české firmy s nimi udrží krok, pokud vezmou Průmysl 4.0 za svůj. Budeme proto rádi, pokud se našimi zákazníky i dodavateli budou stále více stávat i společnosti s českým kapitálem.

V nejbližší době, v druhé fázi Platinnu, se chceme ještě víc zaměřit na efektivitu, stabilizaci vnitropodnikových procesů, ale také na rozvoj zaměstnanců, HR a tvorbu firemní kultury. Řešíme také další rozvoj firmy – chceme rozšířit portfolio služeb, více se zaměřit na software, koupili jsme brownfield, takže s ním máme určité investiční plány… Je toho hodně.

Tak přeju hodně zdaru a děkuju za rozhovor.