V Ústí nad Labem proběhlo národní finále kreativních startupů – Creative Business Cup 2023

24. 3. 2023

Inovace, kreativita a pozitivní dopad na společnost. To byly hodnoty, které byly základem finálového kola Creative Business Cup 2023, které se odehrálo 23. března 2023 v Ústí nad Labem v Národním domě. Do finále se dostalo celkem 10 startupů z celé České republiky a vítěz bude českou startupovou scénu reprezentovat v Kodani, kde se odehraje celosvětové finále této soutěže.

Do finálového kola, na jejímž výběru se podílel i ICUK, se probojoval startup Bohemian Taboo, vzdělávací platforma zaměřená na podporu kreativních, vzdělávacích i odborných profesionálů pracujících s tématy intimity. DRON-PORT, projekt zaměřený na vývoj infrastruktury pro drony ve městech. E-Cafe Bike zaměřený na výrobu prémiových a stylových elektrokol. ARCHIMEDES, který se specializuje na vytváření unikátních celoročních venkovních učeben z recyklovaných Tetrapakových obalů. Kikiriki Games, vývojářské studio specializované na tvorbu inkluzivních mobilních her. Rochova karta, která uchovává nejdůležitější zdravotní informace na jednom místě. NEBESYS, projekt který inovuje tradiční šikmé střechy. Rowingo, fitness přístroj simulující veslování. (Pokud nás sledujete tak víte, že tento startup prošel naším podnikatelským inkubátorem a vyhrál ústeckou grilovačku startupů Startup Go Grill!) VR ICU, řešení pro výrobce zdravotní techniky, které kombinuje VR s dalšími technologiemi a konečně VR musicians, revoluce ve způsobu učení hry na klavír.

“Osobně jsem velmi hrdý na ústeckou startupovou scénu. To, že se národní finálové kolo pořádalo právě zde, ukazuje, že si v našem regionu startupy hýčkáme a hlavně je podporujeme,” komentuje přímo na místě finálového kola Martin Mata, ředitel ICUK, a jeden z porotců soutěže.

A kdo vyhrál národní kolo Creative Business Cup za rok 2023? Na 1. místo vybrala porota projekt Nebesys, který za inovativní transparentní střechy získal možnost  reprezentovat ČR v celosvětovém finále v Kodani, 15 000 Kč na služby v programu StartupJobs, mediální prostor a další partnerské ceny. Druhé místo získal projekt E-Cafe Bike a na třetí příčce se umístili Kikiriki Games.

Cenu publika si odnesl projekt EduVision společnosti Archimedes. Předal ji ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata a vítěz za ni získal 30 000 Kč ve službách mentorů expertní sítě Ynovate.

„Tato soutěž není jen o tom najít jednoho vítěze v podobě kreativního a inovativního startupu, ale i o tom ukázat potenciál všech finalistů a dát jim šanci se prosadit před konkurencí a získat zpětnou vazbu na svůj produkt. Kreativní průmysl v sobě skrývá celou řadu odvětví, a to dokládá i finálová desítka,” říká Alena Hájková, ambasadorka Creative Business Cupu pro rok 2023 a ředitelka Odboru regionálních kanceláří agentury CzechInvest.

Creative Business Cup má za cíl podporovat kreativní startupy z celého světa, propojovat je navzájem a pomoci jim při hledání investora i dobývání zahraničních trhů. Organizátorem českého národního kola soutěže je Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Spolupořadatelem finálového večera soutěže je Inovační centrum Ústeckého kraje, partnerem je Komerční banka, město Ústí nad Labem a Ústecký kraj. Finálový večer byl podpořen z projektu  Smart akcelerátor pro Ústecký kraj III., registrační číslo  CZ.02.01.02/00/22_009/0004316.