V šestnácti letech se rozhodl strávit víkend se zkušenými podnikateli

5. 9. 2022

Teprve šestnáctiletý student Jan Bednář využil možnosti strávit několik dní po boku zkušených podnikatelů a mentorů z projektu Můžeš podnikat. Právě tento projekt na konci prázdnin organizoval Letní kemp v Litomyšli, kde se potkali aktivní začínající podnikatelé, aby získali cennou zpětnou vazbu na své nápady a nebo se také naučili novým dovednostem. My jsme Honzu vyzpovídali a zajímalo nás, jak si středoškolák najde cestu k podnikání a co si z takového kempu odnesl.

Honzo, ty studuješ na střední škole. Jak jsi se dostal k tomu, že v tomto mladém věku jsi se rozhodl, že se chceš vydat na podnikatelskou dráhu?

Tak začal bych tak, že mě k podnikání dostala moje mamka, která má sama podniká, spolupracuje i jako řečník s Můžeš podnikat. Do podnikání jsem byl tak lehce předurčen.

Zúčastnil ses také několikadenního programu v rámci události Můžeš podnikat v Litomyšli. Co tě k tomu vedlo? A co jsi si odnesl?

Jak jsem zmínil, tak jsem se o kempu dozvěděl skrz rodiče, takže jsem se přihlásil na tento letní kemp, což bylo v seriózním měřítku moje první seznámení s podnikáním. Sice jsem byl na kempu v šestnácti letech nejmladší, ale odnesl jsem si spoustu informací a ještě zážitků. Velmi se mi líbilo, že jsme měli super workshopy s předními českými podnikateli v různých oborech, například třeba Václava Muchnu, Dominika Ženatého nebo Rehanu Ježkovou.

Dokážeš si vzpomenout na nějaký tvůj „AHA“ moment, který ti změnil pohled na nějaké téma?

Rozhodně můj největší „AHA“ moment byl, když jsme s Danielem Trnkou z ICUKu probírali MVP. Byl večer a my jsme už asi několik hodin probírali to stejné a jak jsem poslouchal ostatní „MVPéčka“ (MVP – Minimum viable product), tak mi zkrátka bliklo v mozku. V tu chvíli jsem zjistil, jak chci dělat můj projekt a z  průměrného nápadu se stal nabroušený diamant.

Doporučil bys takový podnikatelský kemp dalším lidem?

Rozhodně, kemp bych doporučil všem nad 15 let, i když například nemají v plánu podnikat. Je to velmi přínosné a obohatí je to v mnoha směrech.

Popsal bys nám projekt na které jsi během tohoto programu pracoval?

Tak na úplném začátku jsem si vymyslel, že budu mít dílnu s 3D tiskárnami a budu tisknout na zakázku. To se dostalo do aktuální fáze, která vypadá tak, že se pracuje na webové stránce na které si zákazníci budou moci najít a objednat 3D tiskaře nebo CAD návrháře, který jim vytiskne nebo navrhne cokoliv podle jejich přání. Využití to bude mít například v rámci určitých rozbitých částí výrobků. Například já sám jsem navrhoval a tisknul madlo pro balkónové dveře, nožičku od klávesnice, držáky na kabely atd. Využití 3D tisku se meze nekladou…

Předpokládám, že jste své projekty museli představit a obhájit před mentory a porotou. Jaké to je poprvé stát před zkušenými lidmi z byznysu a obhajovat svůj projekt?

Ano, jelikož jsem prezentoval mezi posledními, tak mi moje tréma pomalinku od začátku odeznívala, takže když jsem prezentoval, tak jsem se cítil v pohodě a aplikoval jsem prezentační rady od Dominika Ženatého. To mi rozhodně pomohlo a po prezentaci jsem se cítil velmi dobře. Sice jsem nevyhrál nejlepší 3 projekty podle poroty, ale to bylo učiněno tím, že porota hodnotila projekty hlavně na základě jednoduchosti zrealizování, což můj projekt moc není a bude stát hodně úsilí na realizaci. Ale jak se říká, snaha se vyplácí.

Honzo, ať tě stále baví pracovat na tvém projektu a mnoho štěstí do budoucna.

Newsletter

ABYSTE BYLI „IN“FORMOVÁNI

Jednou měsíčně přinášíme novinky a inspirace, zajímavosti z Ústeckého kraje, rozhovory, podcasty. Informujeme o aktivitách a službách ICUK a zveme na různé vzdělávací a networkingové akce.
Pro startupy a začínající podnikatele přinášíme newsletter Neuron, pro malé a střední podniky je určen B2B newsletter. V přihlášce vyberte, který newsletter chcete odebírat – můžete i oba!

Přihlášením k odběru potvrzuji, že jsem si přečetl a souhlasím s Zásadami ochrany osobních údajů.
Partneři
Přejít nahoru