Naše služby

Tento formulář vám umožní vybrat typ služby a konkrétní službu

Nejprve vyberte typ služby, poté zvolte konkrétní službu a klikněte na tlačítko "Zobrazit službu"

×
16/05/2024
| Články

Úspěšný “ROBUL” oslnil na Maker Faire Prague 2024

Tento víkend 11. a 12. května proběhl již sedmý ročník Maker Faire Prague, festivalu pro kutily, technologické nadšence a tvůrce. Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) v rámci svých aktivit, cílených na podporu kreativity, prezentoval robotickou soutěž FIRST Robotics Competition v USA a robota, který se jí účastnil.

Festivalu Maker Faire Prague se účastnil i druhý tým z ČR, který na soutěži FIRST taktéž předvedl svého robota. Návštěvníci tak mohli v praxi vidět, jak může vypadat robot, který vzniká podle zadání od pořadatele soutěže FIRST. Týmy dostanou zadání na základní prvky, funkce a parametry, a zbytek je na jejich šikovnosti, znalostech a kreativitě. Roboti na soutěži plnili stejné zadání a zdolávali stejné překážky, přesto jsou odlišní. Cílem soutěže je splnit požadavky a zároveň poskytnout svobodu při konstrukci soutěžního robota. 

Umístění obou stánků s roboty vedle sebe poutalo velkou pozornost. Zvídavé menší děti a žáci základních a středních škol zkoušeli chytat kroužky, které měl robot na soutěži umísťovat na předem dané cíle, ti zručnější zkoušeli sami i manipulaci s robotem. Festival nadchnul také předsedu České pirátské strany a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který mladé technologické tvůrce rád podporuje a projektu Robul udělil záštitu. Na akci přivedl i svého syna, kterého náš robot okamžitě uchvátil.

Zájem o moderní technologie a robotiku je čím dál větší. Svědčí o tom i velký zájem o prezentace ICUK na pódiu v rámci diskusního panelu na téma robotika. Dvoudenní festival přilákal bezmála 12 000 návštěvníků a sešlo se zde více než 900 makerů (vystavovatelů). 

Podpora kreativity jako jedné z dovedností podnikavosti a popularizace robotiky patří k nosným tématům projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, na kterém se ICUK jako partner projektu podílí.