S firmou Vím o všem jsme vedli rozhovor v září 2019, kdy vystavovala na Future Port Prague. V tu dobu nikdo pochopitelně netušil, že za 6 měsíců se svět obrátí naruby. Jak se daří startupu Vím o všem, který absolvoval náš podnikatelský inkubátor a vyhrál veřejnou „grilovačku“ před porotou, investory a širokou veřejností Startup Go Grill? Cyklus rozhovorů, jak zvládají podnikání „naše“ startupy v době pandemie, otevíráme právě s Josefem Benešem, CEO Vím o všem.

 

Josefe, jak ovlivnila koronavirová pandemie firmu Vím o všem?

Možná to bude znít zvláštně, ale na nás to má pozitivní vliv. Věnujeme se digitalizaci stavebnictví a plno firmám se to líbilo, ale necítili tu potřebu digitalizovat. Krize to zcela zásadě obrátila a tím se zvýšila poptávka. Začaly se ozývat i firmy, které nás dříve odmítly, ale i plno dalších menších firem.

Co je jejich hlavním problémem, který jim dokážete vyřešit?

Aktuálně je to docházka zaměstnanců sledovaná přes GPS – systém sám vytváří mzdové náklady (šichtovnici), a tak má stavbyvedoucí dokonalý přehled o mzdách. Další kapitolou je focení staveb. Firmy často fotí průběh stavby. Fotky nahrávají do naší aplikace, čímž mají obě strany (investor a majitel) přehled o stavbě z pohodlí domova. Samozřejmě nás stále oslovují stavební firmy a řeší stavební deník online, to je takový základ. Dokonce sledujeme i trend u státních zakázek, které mají v podmínkách výběrových řízení použití online stavebního deníku.

Jak jste se přizpůsobili aktuální době – museli jste např. změnit strategii firmy? Nebo jste nechali vše tak, jak je, a těžíte ze zvyšující se poptávky?

To rozhodně ne – změny se nám nevyhnuly. Museli jsme např. urychlit vývoj a jednání s investory. Naskytla se nám na trhu velká příležitost, kterou musíme využít. Trochu se změnily priority vývoje nových funkcí. Také jsme se více zaměřili na sledování trhu práce s programátory. A povedlo se nám najít vhodného člověka a zaměstnat jej interně, což by náš projekt mělo zásadně posunout.

Vidíš v této krizi potenciální příležitosti pro Vím o všem?

Vidím, a to pro nás jednu zásadní – plno stavebních firem nechtělo ani přemýšlet nad digitalizací svých procesů. Možná z pohodlnosti, možná jen z toho, že nevěřili, že lze stavbu sledovat pomocí online nástrojů. A tento mindset se „díky“ aktuální situaci mění. Ani bych neřekl postupně. Radikálně se mění. A my věříme, že tuto šanci proměníme!

 

Josefe, děkuji za tvůj čas a přeji mnoho úspěchů tobě i tvému týmu.