Naše služby

Tento formulář vám umožní vybrat typ služby a konkrétní službu

Nejprve vyberte typ služby, poté zvolte konkrétní službu a klikněte na tlačítko "Zobrazit službu"

×
21/12/2023

| Success stories

NOXEM: Optimalizace výroby nebyla nikdy jednodušší

NOXEM, vítěz podnikatelského inkubátoru ICUK za rok 2023, přináší inovaci v digitalizaci a optimalizaci výroby. Tento startup nyní boduje svým inovativním řešením, které identifikuje a eliminuje slabá místa ve výrobních procesech pro zvýšení efektivity a úspor u jejich klientů. S plány na rozšíření svého produktu a využití AI pro analýzu dat NOXEM demonstruje, jak moderní technologie mohou transformovat tradiční průmysl. Výhodou jejich řešení je především jednoduchá aplikovatelnost ve firmách. My vám přinášíme rozhovor s Jaroslavem Klímou, Alešem Jochecem, zakladateli firmy NOXEM.

Gratulujeme k výhře v podnikatelském inkubátoru! Mohli byste nám představit NOXEM a vaše hlavní poslání?

Moc děkujeme, pořád tomu nemůžeme uvěřit. Ještě nedávno nás téměř nikdo neznal, ale po výhře se naše situace radikálně změnila. Samozřejmě k lepšímu. Spíš bychom měli poděkovat my.

Naše cíle a hodnoty ale zůstávají stejné. Chceme pomáhat firmám digitalizovat a optimalizovat výrobu. Vytvořili jsme nástroj, který dokáže identifikovat slabá místa výroby, zjistit jejich příčinu a následně je eliminovat. Díky tomu naši klienti ušetří.

Jaká byla vaše cesta k této inovaci? Byly nějaké konkrétní problémy v průmyslu, které vás motivovaly?

Při implementaci našeho systému jsme se setkávali se situacemi, při kterých byla potřebná asistence více zaměstnanců našich klientů. Potřebovali jsme povolení z různých odvětví pracovního závodu. Počínaje IT odborníky až po projektové manažery. Naše řešení jsme proto museli přizpůsobit této situaci a eliminovat úkony, které prodlužovaly realizaci projektu. Vytvořili jsme řešení, které je vesměs závislé na jednom pracovníkovi údržby. Tím jsme se vyhnuli zapojení IT oddělení i projektového týmu jinak potřebného na rozvody senzorové kabeláže.

Máte pro nás nějaký konkrétní příklad, jak jste právě tímto vaším řešením pomohli firmě k úspoře?

Náš první zákazník, který implementoval ve své firmě náš monitoring, dokázal zvýšit efektivitu výroby o 12 procent za necelý rok právě díky tomu, že mu náš systém pomohl odhalit příčinu úzkých míst ve výrobě. Finanční úspora oproti nákladům za náš systém se nedá srovnávat, protože byla obrovská.

Naše cíle a hodnoty ale zůstávají stejné. Chceme pomáhat firmám digitalizovat a optimalizovat výrobu. Vytvořili jsme nástroj, který dokáže identifikovat slabá místa výroby, zjistit jejich příčinu a následně je eliminovat. Díky tomu naši klienti ušetří.

Jak plánujete rozvíjet a škálovat vaše řešení?

V současné době se zabýváme monitoringem výroby, ale paralelně vyvíjíme další modul určený pro správu podnikové údržby. Bude se jednat o obdobnou webovou aplikaci, které říkáme jednoduše – Chytrá údržba. Do této aplikace převedou zákazníci kompletní podnikovou údržbu. Aplikace se skládá z několika částí a bude zahrnovat správu zařízení a majetku, řízení podnikové údržby, tj. přerozdělování jednotlivých úkolů a kontrola jejich plnění, přes prvky prediktivní údržby. Nyní jsme ve fázi beta testování a hledáme partnery, kteří by se podíleli na spoluvývoji. Převážně výrobní podniky, kterým budeme naslouchat. Pokud nám řeknou, jaké problémy je trápí, najdeme společný průsečík pomocí moderních technologií.

Jaké výzvy jste museli překonat během vývoje vaší technologie a jak jste je řešili?

Výzev bylo v počátcích hned několik. V první řadě hledání správného řešení, co se týče hardwaru a příslušenství. Na trh teprve přicházejí ty nové technologie a několikrát jsme se spálili při výběru správného zařízení a jeho spolehlivosti. To souviselo s financováním projektu v počátcích. Hledali jsme zařízení, které budeme moct přizpůsobit našemu specifickému řešení za rozumné náklady.

A když jsme u těch výzev – jak složité je pro firmu vaše řešení implementovat do výroby?

Implementace je velmi jednoduchá a zabere řádově minuty. Naše řešení je bezdrátové, tzn. není potřeba rozvádět kabely po výrobní hale. Dále nepotřebujeme přístup do interní sítě podniku. Přístup do interní sítě má dvě hlavní překážky. První je bezpečnost a druhá překážka je, že zaměstnáte celé IT oddělení u zákazníka. My jsme našli řešení, které toto celé obchází. Nepotřebujeme nikoho z IT oddělení a IT bezpečnost zůstane zachována.

Byli jste součástí našeho podnikatelského inkubátoru – jak jste se o něm dozvěděli a hlavně co vám takto při zpětném pohledu dal?

O ICUK jsme se dozvěděli od kamaráda. Řešil jsem s ním problém propagace a mentoringu. Známý referoval, že v inovačním centrum pomáhají začínajícím podnikatelům, a tak by nám také mohli pomoci. ICUK byl věrným kolegou, který nás zasvětil do začátků podnikání. Naivně jsme si mysleli, že napíšeme deseti firmám, a že si z nás sednou na zadek. To se samozřejmě nestalo. Silně nás to demotivovalo a začali jsme o celém projektu pochybovat. ICUK nám pomohl se podívat na problém zeširoka. Nejvíce nám pomohl tím, že nás propojil se správnými lidmi, kteří nám pomohli oslovit zákazníky. Přiučili jsme se i v prezentování našeho produktu.

Vyhrát Startup Go Grill je nejen o kvalitním produktu a byznys plánu, ale také o skvělé kvalitní sebeprezentaci – jaké to je postavit se před zkušenou porotu a širokou zkušenou veřejnost a začít “prodávat” svůj vlastní byznys?

Byla to pro nás obrovská výzva. Je rozdíl prezentovat náš produkt jednomu člověku v zasedací místnosti a prezentovat ho davu lidí včetně odborné poroty. Byl to jeden z mnoha aspektů, se kterým jsme od ICUK chtěli pomoct. Měli jsme celou řadu přednášek na téma vystupování, prezentace apod. Ale jedna věc je teorie a druhá realita. Skočili jsme do toho po hlavě a dopadlo to, jak to dopadlo.

Prozradíte nám vaše blízké plány?

Chtěli bychom se zaměřit na rozvoj firmy a rozšíření našeho produktu. Po našem společném úspěchu v ICUK se nám ozvala celá řada firem s možností spolupráce, takže nás po novém roce čeká spousta náročné, ale zato příjemné práce. Zároveň bychom chtěli dokončit další modul chytré údržby a nabídnout jej potencionálním zákazníkům. V neposlední řadě se chceme zaměřit na analýzu dat pomocí umělé inteligence.

Jaroslave a Aleši, děkujeme, že jste si na nás udělali čas a ještě jednou gratulujeme k výhře ve Startup Go Grillu 2023. Přejeme mnoho energie a úspěchů.