Rychlá fakta – 2 000 043 Kč dar sloužící na podporu lidem zasažených požárem v Českém Švýcarsku, 180 ukrajinských žen a dětí, kterým jste poskytli ubytování. Jak se vám daří být jako organizace neustále takto operativní a během chvíle poskytnout velmi štědrou pomoc?
Charitní pracovníci mají v sobě dar, a tím, je pomoc bližnímu v nouzi. Samozřejmě být operativní je i o strategickém uvažování a jasném rozhodování a v krizové situaci je nutné zachovat jasnou mysl. Pokud zaváháme a nebudeme pomáhat okamžitě, tak se problém, starost rozšíří a nevyřeší, popřípadě pomoc nebude mít takový dopad. Důležité je i řízení, pokud pomoc cíleně neřídíte, může vzniknout zmatek a chaos, kdy se překrývá podpora ze stran ostatních poskytovatelů, a na druhé straně budete mít nepodchycený segment určité pomoci (ubytování, materiální podpora, humanitární pomoc, finanční pomoc, školství, zdravotnictví, zaměstnávání apod.) Na počátku migrační krize to bylo náročné období pro všechny naše charitní pracovníky. Když opomenu nespočet hodin, které strávili v práci, tak se rychle přeučovali v oblasti migrační politiky. Jediné, co bylo na počátku jasné, bylo tzv. 3P (Pomoc, Podpora, Pochopení) a od toho jsme navázali všechny naše aktivity. Dnes pečujeme o stovky migrantů po celé naší diecézi. Systém práce je dnes i sofistikovanější a cílený.
Musím uznat, že mám okolo sebe skvělý tým charitních pracovníků. Důvěřují mému rozhodnutí, empaticky jsme na jedné lodi, což je skvělé, neb se jedná o stovky zaměstnanců a rozhodování není snadné. K operativě patří i situace, kdy se musíte rozhodnout poskytovat pomoc, i když zatím nemáte volné lidské zdroje ani finanční zdroje; to si pak procházím těžkým obdobím.
Mé rozhodování a myšlenky musí být velmi přesné, neboť si uvědomuji, že mívají velký dopad na společnost, a nejen na charitní pracovníky. Snažím se, aby byly myšlenky co nejvíce zřetelné a přesné. Svým způsobem musíte kolikrát odhadovat vývoj situace do budoucna. Nakonec ještě musíte být dobrý komunikátor, aby se myšlenky začaly realizovat.
A zůstaneme u té aktivity, jen u vás samotné. Čím vás naplňuje vaše práce? Protože mnoho lidí mi vás popisovalo jako velmi energickou a akční ženu. A nejen výše zmíněné dary, ale i projekty, které za vámi stojí, to jen potvrzují.
Nedávno jsem seděla na přednášce jedné starší dámy, paní Zuzany Marešové (pasažérky tzv. Wintonova vlaku), a ta řekla, že dobrota a lidskost jednoho člověka jí zachránila život. Když se nad tím zamyslíte, tak to je silná věta. Teď si představte, že všechny poskytovatelé sociálních služeb jsou také nositelem dobroty a lidskosti. V sociálních službách je obrovský potenciál pro změny a rozvoj. Vidím neskutečné množství cest, mám plnou hlavu rozvojových plánů, které když je správný přístup, tak by se mohly realizovat. Nejlepší přístup je ten, když pomáháte lidem, a to nás v práci naplňuje a dodává energii. Vidím systém, který bude přínosný pro širokou veřejnost. Sleduji, v jakém stavu budeme sociální služby přenechávat dalším generacím, které o nás budou pečovat, ale zároveň je na nás, zda ukážeme, že i naše generace má sílu změnit zaběhnuté postupy, které mnohdy už nemusí vyhovovat potřebám veřejnosti. Stojíme na prahu 21. století a je třeba modernizovat některé přístupy, a to s ohledem na přísun nových pracovních sil, zatraktivnění služeb a změny v myšlení široké veřejnosti. Přichází doba, kdy je vyvíjen tlak na kvalitu sociálních služeb ze stran municipalit, a my se musíme řádně připravit na obhajobu své práce. Přichází doba, kdy bude mnoho lidí zasaženo hrozbou chudoby a existenční nouze, a my musíme být připraveni na cílenou a rychlou pomoc. Roste počet seniorů a my musíme pracovat na podpoře rozvoje v kontextu komunitního systému integrovaných podpůrných služeb, směrem k posílení srozumitelnosti, koordinaci, účelnosti a včasnosti zahájení péče.
Kdybyste měla možnost říci našim čtenářům, co vás v Diecézní charitě Litoměřice aktuálně nejvíce trápí a s čím by vám mohli pomoci, co by to bylo?
Největší problém vnímám v pohledu na oblast sociální problematiky ze strany veřejnosti. Sociální problematice není věnován ze strany vlády dostatečný prostor (finanční, společenský), který by vedl k zatraktivnění oboru, přičemž se jedná o služby obecného hospodářského zájmu.
Je třeba rozvíjet dobré jméno sítě sociálních služeb. Vytvořit značku oboru jako prestiž sociálně-zdravotní profese v očích veřejnosti. Vnímání veřejnosti je důležitým prvkem, který se odráží v náboru nových lidí, což má budoucí dopad na kvalitu, rozvoj a financování služeb.
Svěříte se nám s vašimi dalšími plány v nejbližší budoucnosti?
Plánů mám plnou hlavu i přes značné vytížení, ale dokud se plány nespojí s výhledem do budoucnosti, tak jsou to jen plány. Ty, které dokážu v mysli propojit s budoucností, což znamená pravdivě a přesně odhadnout stav, ty nazývám vize a ty pak realizuji.
Paní Wankovská ať se vám daří a přejeme mnoho sil.