Naše služby

Tento formulář vám umožní vybrat typ služby a konkrétní službu

Nejprve vyberte typ služby, poté zvolte konkrétní službu a klikněte na tlačítko "Zobrazit službu"

×
03/06/2024

| Success stories

Je to chemie. Teplická rodinná firma, která udává směr ve svém oboru

Že je Ústecký kraj kolébkou chemického průmyslu u nás, jste už určitě slyšeli. Spojení chemický průmysl a rodinná firma už ale možná tak zažité není. Firma CHEMSTR – ŠAFAŘÍK s. r. o., která využila mentorského programu PLATINN od Inovačního centra Ústeckého kraje, nicméně dokazuje, že to nemusí být nic nezvyklého. O rodinné firmě a jejich zkušenostech s programem Platinn jsme se bavili s tím nejpovolanějším – ředitelem a jednatelem firmy Luďkem Šafaříkem mladším.

Mentorský program Platinn, poskytovaný Inovačním centrem Ústeckého kraje, pomáhá etablovaným firmám získat vnější pohled na své aktivity. Tento pohled pochází od nezaujatého odborníka, kterého si firma vybírá sama na základě definování vlastních potřeb. Pro některé účastníky je to také jakási forma terapie pro jejich podnikání, kdy mohou s mentorem otevřeně probírat své obavy a hledat nové příležitosti. Program je rozdělen do tří fází, přičemž první fáze, zahrnující 40 hodin mentoringu, je pro firmy zcela zdarma. Poté mohou firmy buď ukončit mentoring, nebo pokračovat v dalších fázích s částečným financováním. V devíti z deseti případů v programu Platinn se firma rozhodne pokračovat do dalších fází. Proč? Protože vždy je prostor pro zlepšení a samy firmy přínos externího konzultanta pro rozvoj byznysu oceňují! 

 

Od podlahy po strop 

Teplickou společnost CHEMSTR – ŠAFAŘÍK založil v roce 2008 Luděk Šafařík starší. Ten se mimo jiné z velké části podílel na směřování celého odvětví technických sprejů a kapalin v České republice. Mezi firemními produkty najdete čisticí prostředky, lepidla, tmely, maziva, oleje a mnoho dalších prostředků, které je možné využít v průmyslu. CHEMSTR se také dělí na několik divizí – chemická, technologická a stavební. Znamená to, že jsou v Teplicích schopni si vyrobit samotné produkty k např. průmyslovému čištění podlah, navrhnout si k tomu potřebný jednoúčelový stroj přímo na míru a v případě potřeby i dané podlahy rekonstruovat. Jak sám aktuální ředitel společnosti Luděk Šafařík mladší říká: Pro nové příležitosti a někdy i kvůli přežití firmy jsme se rozkročili mnoha směry. Nyní se to ale mění, a místo do šířky chceme jít do hloubky.”

Je podstatné mít otevřenou hlavu před začátkem toho mentoringu. Jinak je celá investovaná energie ke změně k ničemu. Pomáhalo mi dát ego stranou, ale také si říkat, že ne vše, co mentor řekne, je dogma. Díky tomu jsem byl připravený si v klidu vyslechnout, že určité kroky děláme špatně, případně jsme se na ně podívali z více úhlů pohledu. ---- Luděk Šafařík mladší

Nebyl čas uvažovat nad přebíráním firmy 

Jak z názvu firmy, jména zakladatele a nyní jména jejího ředitele a jednatele vyplývá, CHEMSTR – ŠAFAŘÍK je rodinná firma. Otec založil a syn převzal a nyní řídí a rozvíjí. Čekáte nějaké rady, jak tuto rodinnou, a ještě k tomu generační výměnu managementu zvládnout? “Firmu jsem přebíral v krizi. Ta byla způsobena zdravotním stavem mého otce a několika dalšími nepříznivými vlivy, které se, jak už to bývá, sešly v jednu chvíli. Bylo to tak rychlé a dynamické období, že upřímně nebyl čas přemýšlet nad tím, jestli to je dobrý nebo špatný nápad. Zkrátka se muselo začít tvrdě makat a postavit firmu znovu na stabilní nohy,” komentuje období přebírání firmy Luděk Šafařík mladší. 

 

 

Ego stranou, protože ničemu nepomůže 

Mentorský program Platinn je specifický tím, že si ve své podstatě vezmete dovnitř firmy člověka zvenčí, který problematiku, která vás nejvíce pálí, zná. To pro některé podnikatele může být velmi zranitelný pocit. “Je podstatné mít otevřenou hlavu před začátkem toho mentoringu. Jinak je celá investovaná energie ke změně k ničemu. Pomáhalo mi dát ego stranou, ale také si říkat, že ne vše, co mentor řekne, je dogma. Díky tomu jsem byl připravený si v klidu vyslechnout, že určité kroky děláme špatně, případně jsme se na ně podívali z více úhlů pohledu,popisuje průběh programu Platinn Luděk Šafařík mladší. 

Zavedený obchodní systém CRM, nové procesy, nastavené KPI pro obchodní oddělení, systém sdílení zkušeností napříč firmou, onboarding nových zaměstnanců, standardizace procesů napříč odděleními. To jsou všechno změny, které implementovali společně s jejich mentorem z Platinnu. “Pohled zvenčí na naše problémy očima odborníka na dané téma byl skvělý. Celkově nám Platinn ušetřil spoustu času a energie. Program je vhodný využít ve chvíli, kdy máte kapacity věci měnit a posouvat,” popisuje Luděk celou spolupráci.