SAMOHYB: Chceme zůstat v Ústeckém kraji, být inspirativním zaměstnavatelem a odvádět tu daně

30. 7. 2020

Ihned ve dveřích nabízí tykání a bosý nás vede do zasedací místnosti. Nepoužívá slovo zaměstnanci, ale kolegové a přátelé a během rozhovoru je upřímný a otevřený – transparentnost je pro něj důležitou vlastností. Mluvíme o Michalu Čížkovi, který je majitelem ústecké IT firmy SAMOHYB. Michal aktuálně čerpá zkušenosti z programu pro zavedené firmy PLATINN, pomocí kterého chtěl najít mentora pro jejich produkt, kterým míří do světa mezi B2B klientelu. My jsme se Michala zeptali nejen na jeho začátky v podnikání, ale také jaké to je podnikat v IT světě z Ústí nad Labem.

Michale, jak se člověk dostane k podnikání s VPN službami?

To se už musíme ohlédnout o 11 let zpět. Založili jsme tady v Ústí nad Labem menší IT firmu, která poskytovala wifi internet. Pak jsem jel ale na nějakou dobu do Asie, kde jsem přemýšlel, jaké další kroky v mém životě chci podniknout. Chtěl jsem však stále zůstat v IT světě. A v podstatě jsem si začal více a více všímat, že se ve světě začínají objevovat služby kolem VPN pro koncové zákazníky.

Bylo to zapříčiněno tím, že některé služby v různých zemích nefungují a nebo je určitý obsah v daném státu zablokovaný (ne všude je svobodný internet). Takže jsem udělal VPN do České republiky, kde naštěstí svobodný internet máme a začal jsem takto nabírat první zákazníky. Fungovalo to pak tak, že např. lidé z Velké Británie, kteří bydleli v Arabských emirátech, kde nefungoval Skype a nemohli se tak spojit s rodinou v Anglii, se skrze VPN připojili k serveru v České republice, díky čemu se mohli následně skrze Skype spojit s rodinou či přáteli.

Na tomto principu jsme začínali před těmi 11 lety. Jen jsem v tu dobu nebyl schopný dát dohromady nějakého investora a marketingový tým, takže ačkoliv jsme tím vydělali vcelku dost peněz, nebyli jsme schopní konkurovat např. Avastu, který když se do této činnosti pustil, my jsme museli změnit trh. Tenkrát na tom trhu bylo tak 20 firem. Dnes jich je zde tisíce. A více než o produktu je to o prodeji a marketingu.

Byla to pro nás skvělá zkušenost, ze které těžíme dodnes.

Dobře, takže jste vyrostli na poskytování služby VPN pro koncové uživatele. Jak jste ty zkušenosti přetavili k dalšímu byznysu?

Vytvořili jsme další produkt. A to VPN static IP, neboli IP adresa do kapsy. Uvědomili jsme si, že IP adresa je stejně unikátní, jako např. tvé telefonní číslo. A tím lze udělat jednoduché zabezpečení. To spočívá v tom, že když máš jen jednu unikátní IP adresu, tak můžeš systémům, které používáš, povolit přístup jen z této IP adresy.

Jenže, kdekoliv ty se připojíš, jednou to je z domova, pak z práce, poté z kavárny nebo letiště, tak máš vždy jinou IP adresu. My jsme se tak stali poskytovatelem tvé unikátní IP adresy a klientům ji poskytovali, kdekoliv se oni vyskytovali. Udělali jsme tak z tohoto jednoduchého principu verifikátor v IT světě, stejně jako je tvůj občanský průkaz v reálném světě.

V tomto jsme byli celkem průkopničtí. A zde se již začala objevovat firemní klientela. Ta nám zase ukázala další své potřeby. A tou bylo, aby unikátní IP adresu měl např. nějaký jejich tým dohromady. A tím vznikla další naše služba VPN office, kterou si k dnešku objednalo přes tisíce firem.

Tisíce firem, to už mluvíme o zahraničním trhu, nebo jsou to všechno firmy z ČR?

Z 95 % jsou to zahraniční firmy. My jsme vlastně nikdy necílili na ČR. Vždy při vývoji produktu přemýšlíme nad celým světem. Až poté se rozhodujeme, jestli budeme lokalizovat na nějakou danou oblast.

Počítám, že takové množství firem si už žádá velký klientský servis.

To rozhodně. Pro nás to ale bylo ku prospěchu. Protože jsme vždy velmi naslouchali zpětné vazbě klientů. A bez této zpětné vazby by pak nemohla vzniknout aktuálně naše hlavní vlajková loď. A tou je služba GoodAccess, na jejíž vývoj jsme dedikovali takřka celý interní tým po dobu 2 let!

To máme třetí produkt. Čím je tento odlišný od ostatních?

Cílem bylo vyvinout službu, která bude pro zákazníky co nejjednodušší, a když mluvím o zákaznících, myslím tím malé a střední firmy. Vlastně jsme si řekli, že pokud dostane asistentka ředitele pokyn najít nějaký systém pro IT zabezpečení firmy, musí být náš systém tak jednoduchý a intuitivní, že to zvládne sama bez další technické podpory.

Vím, že asi asistentka nedostane za úkol implementaci zabezpečovacího systému do firmy, ale byla to pro nás určitá laťka, kam chceme tuto službu dostat.

A povedlo se?

Posuď sám. Do systému GoodAccess se zaregistruješ stejně jednoduše, jako když si zakládáš emailovou schránku. Následně jen zvolíš, do jakých firemních systémů chceš naše zabezpečení implementovat a poté skrze e-mailové adresy odešleš zaměstnancům pozvánku a odkaz ke stažení  GoodAccess aplikace, skrze kterou mohou k firemním systémům bezpečně přistupovat jediným kliknutím.

Ano, máme připravenou zákaznickou podporu, která by ti s tím dokázala pomoci. Ale jak jsem řekl, cílem je, abys tuto podporu nepotřeboval, a to se zatím daří.

Takže se vám podařilo technologicky přeskočit velké hráče?

To si ani nemyslím. Cílem nebylo je přeskočit, ale podívat se, jak to oni dělají a kde bychom mohli najít prostor, který oni nechávají ležet ladem a ve kterém bychom se dokázali my realizovat. Velcí hráči se pochopitelně zaměřují na stejně velké zákazníky. A proto jsme my postavili službu, která cílí na menší firmy.

Než velké IT firmy implementují potřebné zabezpečení zákazníkovi, proběhne desítky konzultací. Naše vidina byla implementace zabezpečení bez kontaktu se zákazníkem. Tak aby když se firma do 100 zaměstnanců rozhodne použít naše řešení, již druhý den fungovala zabezpečeně díky GoodAccess.

Můžete mi více vysvětlit, jak si mohu zabezpečit firmu systémem, který neznám a vlastně ani s firmou, která jej vyvíjela, nepřijdu do styku?

Ten princip je jednoduchý, a dokonce jsme při sdílení našeho know-how velmi transparentní. Ona ta transparentnost vychází i z našich firemních hodnot.

Po registraci do našeho systému ti během pár vteřin vytvoříme tzv. Gateway (přístupová brána) v cloudu. Ta funguje na stejném principu, jako VPN server, o kterém jsme se bavili výše. A tato přístupová brána je vyhrazena jen pro tvou firmu. Máš tak svou unikátní firemní IP adresu. A následně ty můžeš říct, že např. do CRM, účetního systému, kamerového systému nebo na určité servery mohou přistupovat jen uživatelé s touto IP adresou – členové týmu. A v tu chvíli zbytek světa tyto tvé systémy nevidí, ačkoliv jsou stále připojené k internetu a pro tvé zaměstnance dostupné odkudkoli na světě. Pro případné hackery jsou zkrátka neviditelné. A pak je tu poslední krok, že určíš, kdo z tvého týmu má přístup na gateway a může používat tvou firemní unikátní IP adresu. A to je vše. Vlastně je tu ještě něco navíc. V kontrolním panelu můžeš kompletně řídit přístup tak, že rozdáš virtuální přístupové karty a přesně určíš, kteří zaměstnanci mají přístup ke konkrétním systémům a ke kterým ne. Tato funkce společně s přístupovými logy je zvláště užitečná pro firmy, které se snaží naplnit požadavky GDPR.

Vy jste se rozhodoval, jestli využít služby podnikatelského inkubátoru od ICUK nebo program pro zavedené firmy PLATINN. Pro co jste se nakonec rozhodli?

Jednu chvíli jsem byl opravdu na vážkách. Produkt jako takový by si zasloužil podnikatelský inkubátor, ale tým, který na něm pracuje, je již seniorní. I proto jsme se nakonec rozhodli pro vstup do PLATINNu. Chceme se tak dostat k mentorům, kteří jsou ve velkém byznysu kovaní a použít jejich zkušenosti především k obchodnímu rozvoji produktu GoodAccess. Já třeba nemám zkušenost s tradičním mezinárodním obchodem. Historicky jsme naše služby prodávali skrze online nástroje, ale nyní to chceme uchopit ve velkém. A na to potřebujeme rady od člověka, který již něco takového dělal.

Takže jste v PLATINNu hledali schopného člověka na obchod?

Dlouhou dobu jsme se pohybovali na poli B2C a poté částečně na B2B. Teď se chceme zaměřit především na B2B trh. K tomu je potřeba změnit mindset a ano, proto jsme hledali v síti PLATINN člověka se zkušenostmi z mezinárodního obchodu.

A našli jste?

Našli. Je jím Miroslav Mandel, sales vicepresident of sales v AtomTrace a také působí v dalších firmách, které řeší síťovou bezpečnost. Pro nás to byla jasná volba už jen z toho, že zná IT obor a jeho úskalí. A také i tím, že jsme hledali tak trochu byznys „punkáče“, který bude ladit k našemu stylu řízení firmy. A to se povedlo.

Jste v programu PLATINN krátce, co od něj tedy v budoucnu očekáváte?

Čekám, že mi pomůže někdo, kdo zná ten trh, kdo zná ten klasický způsob prodeje, kdo ví, jak postavit ceníky pro partnery, ale i affilliate program. Těším se až si společně nad tímto sednu s někým zkušeným a společně to kreativně vytvoříme. Zkrátka, že vytvoříme prodejní strategii pro mezinárodní obchod.

A v neposlední řadě od toho očekávám nějakou formu mentoringu. Že někdo usměrní mé nápady do reality.

Nedělal by se světový obchod lépe z Prahy než z Ústí nad Labem? Už jen z pohledu pracovní síly v IT.

To je super otázka. Přesně toto jsme řešili před pár měsíci tady ve firmě. A dospěli jsme k tomu, že my chceme zůstat tady v Ústeckém kraji a být tu inspirativním zaměstnavatelem. Chceme tu odvádět daně, chceme tu platit lidem, kteří tu žijí a pak zde utrácí své peníze.

Už několikrát jsi nakousnul téma firemních hodnot a netypického vedení firmy. Co tím konkrétně myslíš?

Bereme si inspiraci z tyrkysového modelu organizace (viz. kniha Budoucnost Organizací – Frederic Laloux).  Věřím v činnost vycházející z vnitřní motivace. Každý člověk rád pracuje na tom, co mu dává smysl a umožňuje mu uplatnit jeho talenty. Snažíme se vytvořit prostředí svobody a osobní zodpovědnosti. K tomu potřebujeme jasně komunikovat poslání Samohybu a znát souvislosti činnosti každého z nás. Např. se snažíme být maximálně transparentní. Netajíme našim zaměstnancům, kolik stojí nájem kanceláří, kolik jsme utratili za vánoční večírek. Všichni, kdo zde pracují mohou vidět firemní náklady, ale i tržby. Ta vize je pak taková, že bychom si všichni kolegové ve firmě, každý sám za sebe dokázali zodpovědně stanovit svou výplatu. K tomu je ale ještě dlouhá cesta. Důležité pro mě ale je, že už na té cestě jsme a míříme k našemu cíli.

Takže chcete mít jednu velkou rodinu, která si ukrojí díl svého koláče podle zásluh?

Přesně tak. Zní to možná až bláhově, ale já tomu věřím. Už i teď v době pandemie jsme si celá firma sedli tady v zasedací místnosti a společně vytvořili plán, co a jak dál. Ten tým pak funguje úplně jinak. Je semknutý a dokáže si ten pomyslný díl koláče i na chvíli odebrat od úst, protože ví, že je to investice do budoucna.

To, že mám na své vizitce CEO, neznamená, že všechno vím nejlépe. Všichni kolegové mají prostor se vyjádřit k dané situaci a každý názor má pro mě velkou hodnotu.

Proč název SAMOHYB? To je neobvyklé jméno pro IT firmu.

Já to vnímám s takovým spirituálním přesahem. I v logu SAMOHYBU najdeš podobu k jin a jang. A ten vizuál a název má představovat, že tu životní energii není potřeba nějak nutit, ona tu z podstaty bytí je. A vše se děje samovolně. Proto SAMOHYB. Nechceme naše zaměstnance či spolupráci s klienty tlačit na krev. Chceme, aby nás ta práce bavila a vše vycházelo z vnitřní motivace. Tzn., aby se to naše podnikání hýbalo bez vnitřního pnutí. Zkrátka, aby se to samo hýbalo.

Michale, děkujeme za Váš čas a ať se daří nejen v programu PLATINN.

Newsletter

ABYSTE BYLI „IN“FORMOVÁNI

Jednou měsíčně přinášíme novinky a inspirace, zajímavosti z Ústeckého kraje, rozhovory, podcasty. Informujeme o aktivitách a službách ICUK a zveme na různé vzdělávací a networkingové akce.
Pro startupy a začínající podnikatele přinášíme newsletter Neuron, pro malé a střední podniky je určen B2B newsletter. V přihlášce vyberte, který newsletter chcete odebírat – můžete i oba!

Přihlášením k odběru potvrzuji, že jsem si přečetl a souhlasím s Zásadami ochrany osobních údajů.
Partneři
Přejít nahoru