Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj III
Projekt pro podporu a rozvoj inovačního prostředí v Ústeckém kraji
Popis
Cílem projektu Smart akcelerátor pro Ústecký kraj III je růst kapacit a kompetencí přispívajících k rozvoji inteligentní specializace v Ústeckém kraji na bázi RIS3 ÚK. Mezi hlavní cíle patří zkvalitnění prostředí pro zlepšení inovační výkonnosti kraje, zajištění kapacity a klíčových kompetencí odborníků, příprava a realizace strategických projektů, podpora ekosystému a spolupráce aktérů v území vč. posílení jejich komunikace a marketingu. Důraz bude kladen také na podporu a zavádění nových nástrojů v rámci tzv. pilotovaných intervencí.
RIS3 strategie ÚK (odlehčená verze) ke stažení zde.
Zkrácený název:
Smart III - ÚK
Registrační číslo:
CZ.02.01.02/00/22_009/0004316
Období realizace:
16. 9. 2022 – 31. 3. 2026
Realizuje:
Ústecký kraj, Inovační centrum Ústeckého kraje + participace dalších partnerů
Co to přinese regionu
- zefektivní se systém řízení a podpory výzkumu, vývoje a inovací na regionální úrovni, bude otevřený a srozumitelný,
- zvýší se podpora inovačních aktivit ze strany regionálních aktérů,
- budou prohlubována existující a navázána nová partnerství mezi aktéry inovačního ekosystému, což přinese lepší vzájemnou koordinaci a synergii aktivit,
- výrazně se podpoří spolupráce mezi veřejnou správou, vysokými školami a firmami,
- zvýší se počet strategických projektů a mezinárodní spolupráce, které budou mít pozitivní dopad na inovační prostředí a rozvoj hospodářství v kraji.
- projekt bude klást důraz na silné stránky, konkurenční výhody a potenciál kraje.
Projekt věcně navazuje na výzvy Smart Akcelerátor I a II realizované v programovém období 2014-2020 v OP VVV a jejím účelem je dále rozvinout spolupráci mezi institucemi odpovědnými za přípravu a realizaci nástrojů podpory VaV a i na regionální úrovni a využít výstupů realizovaných intervencí a projektů k dalšímu rozvoji regionů.
Realizované pilotní projekty
-
Digilab
-
Ústecký kraj #Nový start web
-
Welcome Office
Řešená témata
Kulturní a kreativní průmysly
Odpovědná osoba za ICUK: Lucie Podrápská
Zakládající členové: Ústecký kraj, UJEP, ICUK, CzechInvest, Veřejný sál Hraničář
Náplň práce / cíl:
Cílem EDP skupiny je během následujících 2-3 let nastartovat rozvoj kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji a položit základ pro další již více zacílený rozvoj inovačního ekosystému v této RIS3 doméně kraje. KKO zahrnují činnosti, jejichž základem jsou lidská kreativita, dovednosti a talent mající potenciál vytvářet bohatství a pracovní místa, zejména využitím duševního vlastnictví. Jedná se např. o umělecká řemesla, památky, výtvarné umění, filmový průmysl, architekturu, design, digitální hry nebo módu. Transformační potenciál KKO v Ústeckém kraji, podobně jako se ukázalo v zahraničí, přinese zakládání a rozvoj podniků, diverzifikaci a tvorbu pracovních míst a rozvoj malých a středních podniků včetně podnikání osob fyzických (OSVČ). Dílčím výstupem je vznik a provozování webu kreativni.uk. Cílem projektu je do února 2025 zpracovat Strategii rozvoje KKO v Ústeckém kraji na období 2025–2027.
Inovace ve zdravotnictví a sociálních službách /Digital Health Platform/
Odpovědná osoba za ICUK: Tereza Okurková
Členové: ICUK, MZ ČR, Krajská zdravotní a.s., Charita Litoměřice, Domov Velké Březno), výzkumných zařízení, FZS a FSE UJEP, firem z oblasti zdravotnictví a IT, orgánů státní správy i samosprávy
Setkává se: několikrát ročně
Náplň práce / cíl:
Cílem EDP skupiny pro inovaci ve zdravotnictví a sociálních službách (eHealth) pro Ústecký kraj v rámci rozvoje RIS3 strategie je podpořit digitalizaci a inovativní technologicky orientované přístupy a procesy ve zdravotnictví a sociálních službách a ruku v ruce s tím prohlubovat a propojovat spolupráci mezi akademickým, podnikatelským i veřejným sektorem, podnítit k výměně dobré praxe, inspiraci a diskusi s cílem podpořit zajímavé náměty či uzavřít dohody na konkrétní spolupráci. V rámci koordinace činnosti platformy pro digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb je ICUK členem mezinárodní sítě Reference Site Collaborative Network a podporuje tak identifikaci a rozvoj výše zmíněných aktivit EDP skupiny v oblasti prevence, aktivního a zdravého stárnutí, digitalizaci a nové technologie.
Digitalizace
Odpovědná osoba za ICUK: Lucie Dohnalová, expert pro DigiLab (zástup pro oblast digitalizace)
Členové: 31 subjektů z aplikační sféry mj.(COM PLUS cz a.s. DYNAMIC FUTURE s.r.o., Evolution design, s.r.o., FCC průmyslové systémy s.r.o., Foxily s.r.o.,T-mobile a.s.,) veřejné sféry (mj. DCUK, ICUK, Aignos, Agentura regionálního rozvoje, Asociace pro aplikovaný výzkum v IT, z.s.) a akademické sféry (ČVUT pracoviště Děčín (FD, FJFI), CIIRC; UJEP (fakulty PřF, FSI, FSE).
Setkává se: několikrát ročně
Náplň práce / cíl:
Cílem EDP skupiny pro rok 2023 mj. bylo zahájit realizaci projektu Evropské centrum pro digitální inovace (EDIH CTU) zaměřující se primárně na podporu implementace AI a robotiky do malých a středních výrobních podniků, který byl podpořen z programu Digital Europe, kde je ICUK součástí projektového konsorcia a projekt mezinárodního charakteru GREENE 4.0 soustředící svou pozornost na využití digitálních technologií pro zelenou výrobu. Za další úspěch lze vnímat kolaborativní platformu 25 subjektů z Ústeckého kraje pro digitalizaci, s názvem ICUK Digital Innovation Hub (ICUK DIH), která poskytuje služby zejména malým a středním výrobním podnikům.
Připravovanými projekty dalších let jsou mj. projekt SeEDScomp připravený ve spolupráci s institutem Centouris Univerzity v Pasově, zaměřující se na téma digitální servitizace v podnicích spadajících pod NACE 26-28, projekt COEUS připravený ve spolupráci s DIH Slovenia, jehož hlavním tématem je „Corporate digital responsibility“, tj. zodpovědné využívání digitálních technologií v podnicích a projekt NET4DIGI, jehož požadovaným výsledkem je B2B kolaborativní síť a platforma pro rozvoj malých a středních podniků a startupů se zaměřením na digitalizaci průmyslu, resp. podporu digitální transformace. Idea projektu vzešla z podnětů ze strany partnerských firem ICUK DIH.
Nanotechnologie a zelená chemie
Odpovědná osoba za ICUK: Klára Rothe, RIS3 developer
Členové: Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a zástupci FŽP a PřF UJEP, CENAB, nanotechnologické firmy Ústeckého kraje, ČVUT a další univerzity
Setkává se: 2krát ročně
Náplň práce / cíl:
Cílem EDP skupiny je zkoumat a využívat výhody nanotechnologií v oblasti ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje a efektivního využití zdrojů. Zabývá se výzkumem, vývojem a aplikacemi nanomateriálů a nanotechnologií s důrazem na environmentální design a plánování s cílem dosáhnout komplexních a inovativních řešení pro současné environmentální výzvy.
Chytrá energetika
Odpovědná osoba za ICUK: Marek Hart, RIS3 Developer
Členové: Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (HSR), z řad výzkumných pak Ústav jaderného výzkumu Řež, a. s. (ÚJV Řež), FSI UJEP, Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol, ČVUT, z firem: Skupina Sev.en Česká energie, Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) a Energetické centrum Ústeckého kraje (ECUK)
Setkává se: 1krát ročně
Náplň práce / cíl:
EDP skupina „energetika“ pro Ústecký kraj řeší otázku významných regionálních změn v důsledku celostátního úsilí o dekarbonizaci ekonomiky a splnění klimatických a energetických cílů do roku 2030. Tento region, známý svou těžbou uhlí a výrobou energie z uhlí, má před sebou příležitosti i výzvy spojené s transformací k udržitelnějším způsobům výroby energie. S postupnou dekarbonizací se očekává snížení závislosti na uhlí a rozvoj alternativních zdrojů energie, včetně obnovitelných zdrojů a jaderné energie, solární a větrné elektrárny, rozvoj vodíkové ekonomiky – investice do výroby, skladování a distribuce vodíku jakožto čistého paliva pro průmysl, dopravu a výrobu energie, a úspora energie, tedy snížení energetické náročnosti kraje např. renovací budov. Cílem EDP skupiny je tedy nejen efektivně dodávat energii, ale také podporovat udržitelný rozvoj, inovace a společenskou odpovědnost v energetickém sektoru.
Rozvoj vodíkové ekonomiky
Odpovědná osoba za ICUK: Karel Tichý, RIS3 developer
Členové: Výzkumně vzdělávací centrum ORLEN UniCRE, a.s.., Fakulta strojního inženýrství, Fakulta životního prostředí a Fakulta přírodovědecká UJEP, ČVUT v Děčíně (Fakulta dopravní) a Vysoká škola chemicko-technologická, Česká vodíková technologická platforma (HYTEP), Ústav jaderného výzkumu Řež, a. s.
Setkává se: několikrát ročně
Náplň práce / cíl:
Cílem skupiny je soustředit se především na konzultačně-informační podporu spjatou s řešením aktivit a konkrétních rozvojových záměrů v oblasti rozvíjejícího se vodíkového hospodářství v Ústeckém kraji. Cílem pro rok 2023 mj. bylo rozvíjet technologickou připravenost a komerční dostupnost aplikací technologií palivových článků a vodíku s institucemi na národní úrovni, řešit nedostatečný přístup k informacím a odborným znalostem v oblasti vodíku, prezentovat aktivity rozvíjejícího se vodíkového hospodářství v Ústeckém kraji na jednáních na evropské úrovni – mj. prezentovaní příležitostí pro rozvoj spolupráce v rámci Regionálního pilíře Hydrogen Europe a S3 Hydrogen Partnership a být aktivním účastníkem tvorby politiky EU v oblasti vodíku.
Smart city
Odpovědná osoba za ICUK:
Lukáš Eršil, RIS3 developer pro Smart Region
Členové: (stav z 2023) ICUK, DCÚK, ECÚK, UJEP FSE, zástupci z měst a obcí Ústeckého kraje a soukromé společnosti zabývající se Smart City prvky nebo 5G sítí.
Setkává se: několikrát ročně
Náplň práce / cíl:
EDP skupina „Smart city“ pro Ústecký kraj řeší otázku rozvoje Smart City iniciativ s cílem využít moderní technologie ke zlepšení kvality života v kraji. Jejími hlavními cíli je integrace různých systémů a služeb do inteligentní infrastruktury měst, tedy efektivní využití energie, zlepšení mobility, zvýšení bezpečnosti, podpora udržitelnosti a zlepšení celkové kvality života obyvatel. Specifickým cílem a tedy diskutovanými tématy jednotlivých transformačních aktivit EDP skupiny se pro rok 2023 stala témata a problematika v oblasti digitalizace, jako jsou např. smart doprava a její potenciál zavádění smart prvků do MHD; lorawan sítě komunikující s IoT čidly; energetika vnímaná z pohledu úrovně energetického managementu ve městě a vyhledávání projektových příležitostí „na míru“ danému městu.
Ing. Zdeněk Hušek
RIS3 manager pro inovační ekosystém Ústeckého krajeChci se spojit
Po odeslání formuláře bude vaše zpráva ihned předána zodpovědné osobě za službu. Garant služby se vám bude věnovat s prioritou a odpoví na vaši zprávu co nejdříve. Děkujeme za váš zájem a těšíme se na spolupráci.
Ing. Zdeněk Hušek
RIS3 manager pro inovační ekosystém Ústeckého krajePodporují:
Potřebujete pomoci s něčím jiným?
Pro firmy
Služby a konzultace pro rozjezd podnikání, inovace, expanzi…
Pro školy
Vzdělávání k podnikavosti, praxe, soutěže…
Pro region
Projekty pro rozvoj regionu, nové příležitosti, analýzy
Pro vaše akce
Pronájem našich prostor pro vaše setkání a akce
- Podpora ekosystému (Smart III - ÚK)
- Podpora podnikání (TCÚK)
- Podpora podnikavosti (RUR)
- Strategie, analýzy, mapování pro ÚK
- Podpora dodavatelských řetězců (Greene 4.0)
- Skladování energie (StoreMore)
- Integrace 55+ na trh práce (IntegrAGE)
- Podpora odpovědné digitalizace (COEUS)
- Podpora smart city (pro starosty obcí)
Pro vaše akce
Pronájem našich prostor pro vaše setkání a akce