Manželé Matejčikovi z BellyBoo: našli jsme rovnováhu mezi podnikáním a rodinou

7. 2. 2024

Těhotenství. Milník v životě, který vás může zavézt až k podnikání? Že už to s tím podnikáním a startupy přeháníme? Vycházíme jen z příběhů našich absolventů v podnikatelském inkubátoru. Jedním z takových příběhů je projekt BellyBoo, který založili manželé Matejčikovi. Tohle je příběh o tom, jak věta “to je zbytečně drahé…” může být příležitost!

Podnikatelský inkubátor je tu pro ty, kteří chtějí začít podnikat a rádi by svůj projekt co nejrychleji rozběhli. Jedná se o několikaměsíční program, který má předat startupistům potřebné dovednosti do začátku podnikání. A to skrze workshopy, přednášky, konzultace s experty na různá témata a v neposlední řadě i poskytnutím mentora, který si vezme vybraný projekt pod svá zkušená křídla. Věděli jste, že např. vstupem do našeho podnikatelského inkubátoru v této formě získáte podporu v hodnotě až 95 000 Kč?

TO JE DRAHÝ, TO MUSÍ JÍT JINAK

Věta, která stvořila BellyBoo – český e-shop zaměřený na módu a doplňky pro těhotné ženy a maminky, které nosí své děti v těhotenském šátku nebo ergonomickém nosítku. “Když přišla moje žena s tím, že už jí vlivem pokročilého stádia těhotenství nejsou žádné bundy, začali jsme se poohlížet po zimních bundách pro těhotné. Upřímně, jejich cena nás slušně řečeno rozhodila. A tak jsme začali hledat alternativní řešení. A našli jsme – vsadky do bund se zipovým adaptérem,” vypráví Tomáš Matejčik, zakladatel projektu. Po krátkém průzkumu manželé Matejčikovi zjistili, že v ČR je trh s tímto produktem neobsazen, a tak se pustili do práce.

“Začátky byly punkové. Vzpomínám si, jak žena psala do skupin na Facebooku maminkám, že pro ně máme řešení. První objednávky začaly chodit pomalu. Je to jako včera, když si vybavím první poptávku – srpen 2016,” vzpomíná Tomáš a dodává: “Pak přišel zlom, kdy jsme za jeden den přijali 60 objednávek, zjistili, že nemáme materiál na výrobu a švadlena na nás nemá čas. Bylo to to pravé startupové Fake it until you make it.”

Není všechno zlato, co se třpytí, dalo by se říci u každého startu podnikání. “Když nad tím teď uvažuji, tak ty naše začátky byly o překonání obrovského strachu z neznáma a dodání si velké odvahy,” pokračuje Tomáš o svých začátcích. Možná i proto uvítali možnost, být součástí programu Inovačního centra Ústeckého kraje, který má za cíl pomoci začínajícím podnikatelům.

NEJSME V TOM SAMI – POTĚŠÍ

Takový podnikatelský inkubátor není jen nástroj pro rychlejší start. Je to především komunita řešící ty samé problémy v docela osamoceném prostředí. “Hlavní devíza inkubátoru je, že získáte pohled zvenku na vaše podnikání. Protože vy, jako podnikatel, jste uzavřen ve své bublině a vidíte ten svůj byznys jako profesionál, který se tím živí. Když se pak konfrontujete s lidmi mimo váš obor, tak vám dokáží dát jiný pohled, jak např. komunikovat s odlišnou sortou zákazníků.V neposlední řadě je to skvělý networking, který s sebou inkubátor přináší,” popisuje Tomáš jejich účast v podnikatelském inkubátoru.

DELEGUJ, NEBO UMŘI

Že podnikání může být také cesta k tomu, jak mít více času na svou rodinu? Nezdá se vám to? Tomášovi se podařilo tuto úlohu vyřešit. Tou neznámou (v matematickém slangu) byl pojem delegovat.“Já jsem delegoval většinu operativy na své zaměstnance. Díky tomu jsem získal čas, jak nad naším podnikáním více přemýšlet ze strategického pohledu. Což se projevuje třeba tím, že přicházíme s novými produkty na e-shopu. A také miluji svou rodinu, takže jsem rád, že v práci netrávím čas do večera. Tím, že jsme velmi sezónní produkt, a prodáváme hlavně v zimě, mám přes léto prostor na své děti. A to mi nikdy nikdo nevezme, ten čas s nimi,” vychvaluje si rovnováhu mezi podnikatelským a osobním životem Tomáš.

Manželé Matejčikovi se zúčastnili jak našeho startupového festivalu Festup, tak byli také součástí veřejných prezentací startupů našeho inkubátoru Startup Go Grill v dubnu 2019. Jejich e-shop stále prosperuje a my jim držíme palce v jejich dalším snažení!

Newsletter

ABYSTE BYLI „IN“FORMOVÁNI

Jednou měsíčně přinášíme novinky a inspirace, zajímavosti z Ústeckého kraje, rozhovory, podcasty. Informujeme o aktivitách a službách ICUK a zveme na různé vzdělávací a networkingové akce.
Pro startupy a začínající podnikatele přinášíme newsletter Neuron, pro malé a střední podniky je určen B2B newsletter. V přihlášce vyberte, který newsletter chcete odebírat – můžete i oba!

Přihlášením k odběru potvrzuji, že jsem si přečetl a souhlasím s Zásadami ochrany osobních údajů.
Partneři
Přejít nahoru