Vítěz Startup Go Grillu v roce 2019, zařazení mezi TOP10 nejlepších startupů podle CzechInvestu a Nadace Vodafone Nápad roku a speciální ocenění v rámci Inovační firmy Ústeckého kraje. To je výčet úspěchů startupu Vím o všem a výsledek práce Josefa Beneše a jeho týmu, který se dlouhodobě snaží o digitalizaci stavebnictví pomocí online stavebního deníku. Teď navíc dosáhli další mety – po měsících jednání získali několikamilionovou investici.

 

Josefe, pojďme rovnou k jádru věci – tvůj startup Vím o všem získal investora. Prozradíš nám, o koho se jedná a o jaké částce mluvíme?

Jedná se o český fond NATION1 a povedlo se nám dohodnout investici přesahující 15 mil. Kč. Na konkrétní částce záleží, jak se nám povede převést eura na koruny.

Taková investice asi není o jedné schůzce u kávy, jak dlouhé to jednání bylo?

Od prvního mailu až k uzavření dohody to bylo cca 6 měsíců. Nebylo to snadné, ale např. Martin Bodocký (Technical Partner v NATION1) nám hodně pomohl nastavit finanční plán. Když už bylo domluvené jedno, postoupili jsme dál. Uzavřeli jsme term sheet a pustili se do smlouvy. To byly hodiny právníků na obou stranách. Bylo to opravdu náročné a vysilující. Asi tak 99 % názvů, podmínek, postupů atd. byly pro mě úplně nové. Ale povedlo se nám všechny přesvědčit, že uspějeme a že chceme něco změnit. Ústupky ale byly na obou stranách.

Pomáhal ti s vyřízením investice ještě někdo další?

Celý náš tým se zapojil do přípravy podkladů a ostatní společníci do jednání. Jako mentor nám pomáhal Jiří Štěpán a právně nás zastupovala známá právní kancelář MAVERICKS. Ta mi pomáhala již s první investicí 5,5 mil. Kč.

Překvapilo tě něco během vyjednávání?

Překvapený jsem byl neustále. Ale nejvíc asi při podpisu. Každému nám do mobilu přišla aplikace, kde jsme se podepsali digitálně, smlouvu v kopii zaslali mailem zpět a bylo hotovo.

Co bys poradil startupům, které jejich první investice teprve čeká?

Mít odhodlání, nenechat se odradit a také se nebát říct o pomoc. Pro startupy u nás vzniká skvělá podpora a jsou zde velice dobří mentoři. Mně osobně hodně pomohli, bez jejich pomoci bych si celé jednání nedokázal ani představit.

A pak je tu další podstatná fáze a tou je příprava. Někoho oslovit dvakrát s žádostí o investici nemusí fungovat. Ale to začíná už na začátku společně s nápadem, kdy příprava vlastně nikdy nekončí. Pamatuji si svůj začátek, když jsem se rozhodoval, jestli můj nápad má vůbec smysl, jestli to není jen moje sociální bublina a ta potřeba na trhu třeba vůbec není. Zašel jsem si za mým strýcem, který už v životě něco dokázal a představil mu svoji myšlenku. A i on tu potřebu řešit tenhle problém na trhu viděl. To byl start. Pak samozřejmě kolem sebe mít různorodé lidi. Plno z nich mě odrazovalo, ale neodstřihnul jsem je, ba naopak jsem postupně odbourával jejich argumenty, proč by to nemělo jít. Pak ale i lidi, kteří motivují jako Martin Ekrt (ředitel portálu nejremeslnici.cz), který mému nápadu fandil a taky znal potřeby trhu. Neuvěřitelně mi pomohl a nikdy za to nic nechtěl. Vlastně i moje účinkování na Primě v pořadu FACHMANI je díky jeho doporučení. A takovým lidem jsem nesmírně vděčný za jejich čas a energii, kterou mi věnovali.

Zvládnout řídit startup, stavební firmu, být moderátorem v pořadu Fachmani na TV Prima a ještě během toho stihnout zařídit danou investici. Jaký máš recept, aby toto zvládl jeden člověk?

Jak jsem říkal, nejsem na to sám, mám kolem sebe skvělý tým. Ale osobně jsem tomu obětoval opravdu vše. Osobní život a všechen svůj čas za posledních pár let. Naučil jsem se spát po intervalech, takže denně spím 2x, ale celkově je to tak 4–6 hodin maximálně. Relaxuji tak, že pracuji manuálně. Třeba na různých vylepšeních v našich nových kancelářích. O hodně jsem přišel, a proto jsem si řekl, když už jsem došel tak daleko, musím uspět!

Co teď můžeme čekat od Vím o všem v budoucnu?

Dali jsme dohromady velice silný tým a čeká nás hlavně vylepšení aplikace. Zaměstnali jsme pětičlenný tým programátorů a máme nového CTO a také obchodní zástupce. A také jsme připravili plán expanze do zahraničí, první půjdeme do Německa a Anglie. Tu expanzi bychom rádi stihli ještě letos – vyzkoušet zájem o naší aplikaci v zahraničí byl od začátku náš cíl.

Josefe, přejeme ti, ať se daří, a mnoho sil do dalších kroků!

O startupu:

Vím o všem představuje inovativní cloudový nástroj pro chytré řízení stavebních firem a jejich projektů. Díky docházce přes mobilní aplikaci, automatickému online stavebnímu deníku a sledování strojů a majetku staví firmy rychleji, v klidu a za méně peněz. Investoři mají nonstop přehled a evidenci všeho, co se na stavbě děje.