Naše služby

Tento formulář vám umožní vybrat typ služby a konkrétní službu

Nejprve vyberte typ služby, poté zvolte konkrétní službu a klikněte na tlačítko "Zobrazit službu"

×
18/01/2024
| Články

JE TO ENERGIE! NEJLEPŠÍ FIREMNÍ INOVACE ÚSTECKÉHO KRAJE ZA ROK 2023 VYHRÁLA ENERGETICKÁ ŘEŠENÍ

Téměř celý minulý rok mohly firmy z Ústeckého kraje přihlásit své inovace do soutěže o nejvíce inovativní firmu roku 2023. A právě ve čtvrtek 18. ledna 2024 vyhlásilo Inovační centrum Ústeckého kraje v Kulturním centru Lovoš v Lovosicích nejlepší inovace v kategoriích malý a střední podnik (MSP) a velké podniky. Cenu v první kategorii si odnesla firma Ventos Energy Solutions a mezi velkými podniky vyhrála společnost 2JCP. Cenu prof. Jiřiny Jílkové za mimořádný přínos pro rozvoj Ústeckého kraje v oblasti inovací získal podnikatel Martin Hausenblas.

Galavečer, kde se vyhlašuje nejlepší inovace za předchozí rok, představuje shrnutí toho nejlepšího, co firmy z našeho regionu implementovaly do své výroby, svých produktů anebo interních procesů. Hodnotí se tak nejlepší inovace výrobků, služeb, technologií či procesů ve dvou kategoriích: malé a střední podniky včetně startupů a velké firmy. Samostatnou kategorií je Cena profesorky Jiřiny Jílkové, která oceňuje osobnosti za mimořádný přínos pro rozvoj Ústeckého kraje v oblasti inovací.

Inovace světové úrovně ve velkých podnicích

Mezi velkými podniky si hlavní výhru odnesla firma 2JCP s návrhem a výrobou provozních částí pro Silyzer 300, průmyslový elektrolyzér pro výrobu zeleného vodíku. 2JCP jsou jediným výrobcem tohoto systému na světě. Výhru převzal ředitel firmy Vojtěch Křenovský.

„Energetické využití vodíku je pro náš kraj jednou z hlavních priorit. Tomuto tématu dáváme hodně energie. I to je důvod, proč jsme se stali prvním krajem s vlastní vodíkovou strategií. Proto jsem ráda, že první místo si odnáší špičková inovace právě v tomto oboru,“ vyjádřila se k výhře radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková, která ocenění předávala.

Na druhém místě byla oceněna ústecká Spolchemie s inovativní technologií čištění odpadních vod z výroby epoxidové pryskyřice a jejího dalšího využití ve výrobě a cenu za třetí místo si převzala rovněž ústecká společnost Malfini za aplikaci robotického skladovacího systému v Ostravě.

Inovativní lidé posouvají celý region

Výhercem kategorie MSP se stala firma Ventos Energy Solutions s její průmyslovou sušárnou pro širokou škálu použití nejen v potravinářském průmyslu, která využívá odpadního tepla z výroby a disponuje nejlepšími tepelně technickými parametry provozu. Cenu převzal zástupce společnosti Ventos od ředitele Inovační centra Ústeckého kraje Martina Maty.

Tento večer je pro mě vždy přehlídkou šikovných lidí, kteří chtějí své firmy posouvat. Tím však posouvají i náš kraj a za to jsem jim nesmírně vděčný,” okomentoval galavečer Martin Mata.

Na dalších místech se v kategorii MSP umístily společnosti Photoluminescent Europe, s jejich fotoluminiscenčním dopravním značením, a New Water Group, která vyvinula sofistikované čištění odpadních vod využívající umělou inteligenci.

Výherci ve svých kategorií si odnesli svá ocenění, a to včetně možnosti používat titul Inovační firma Ústeckého kraje za rok 2023, a peněžitou odměnu ve výši 50 000 Kč.

Radka Vaňková, marketing a PR manager Ventos Energy (1. místo MSP), Vojtěch Křenovský, generální ředitel 2JCP (1. místo VP), Nikolaos Nikolos, ředitel Photoluminescent Europe (2. místo MSP)
Radka Vaňková, marketing a PR manager Ventos Energy (1. místo MSP), Vojtěch Křenovský, generální ředitel 2JCP (1. místo VP), Nikolaos Nikolos, ředitel Photoluminescent Europe (2. místo MSP)

Zástupci oceněných firem v soutěži Inovační firma Ústeckého kraje za rok 2023.

Inovativní osobnost Ústeckého kraje podporuje studenty i VRT

Cenu profesorky Jiřiny Jílkové, která oceňuje osobnosti za mimořádný přínos pro rozvoj Ústeckého kraje v oblasti inovací, získal ústecký patriot a podnikatel Martin Hausenblas mimo jiné za dlouhodobou podporu talentů a zainteresovanost a aktivity při vyjednávání trasy vysokorychlostní trati v Ústeckém kraji.

Martin Hausenblas je opravdový srdcař Ústeckého kraje, který dělá regionu dobré jméno, mimo jiné i tím, že je vítězem mnoha cen na národní úrovni. Jsem proto moc rád, že jsme si toho konečně všimli i u nás a získává ocenění pro inovativní osobnost, které jsme loni zavedli k poctě profesorky Jiřiny Jílkové, zakladatelky našeho inovačního centra,” komentuje na závěr ředitel ICUK Martin Mata.

Soutěž vyhlašuje Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) za podpory Ústeckého kraje, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Krajské hospodářské komory ÚK. Odborným garantem soutěže je CzechInvest. Porota, která hodnotila přihlášené inovace, byla složena ze zástupců Komerční banky, Czechinvest, ICUK a loňského vítěze soutěže společnosti Chart Ferox. Hlavními partnery soutěže jsou: Komerční banka, Sev.en Energy a Noesis. Soutěž Inovační firma Ústeckého kraje je podporována z projektu Smart akcelerátor pro Ústecký kraj III., registrační číslo  CZ.02.01.02/00/22_009/0004316.

Kategorie Malé a střední podniky:

  1. místo: Ventos Energy Solutions
  2. místo: Photoluminescent Europe
  3. místo: New Water Group

Kategorie Velké podniky:

  1. místo: 2JCP
  2. místo: Spolchemie
  3. místo: Malfini

Cena prof. Jiřiny Jílkové – nominovaní:

Miroslav Cink, hydrogeolog, konstruktér vodních děl a lodí na solární pohon

Tomáš Siviček, VŠ pedagog, bývalý ředitel ICUK, který organizaci zakládal

Martin Hausenblas, podnikatel, mecenáš – vítěz ceny