Rozvážejí zdravé svačiny do škol a firem. Jsou tak přímo závislí na docházce žáků do škol a zaměstnanců do firem. Jenže v půli března se v rámci pandemie všechna vzdělávací zařízení uzavřela a lidé se ze svých kanceláří přesunuli na home office. Jak se s celou situací vyrovnává firma Dovezsváču, která absolvuje náš podnikatelský inkubátor? Zeptali jsme se zakladatelek Veroniky a Štěpánky.

 

Jak na vás dopadly vládní restrikce, zavedené v rámci boje proti koronaviru?

Vzhledem k tomu, že naše svačiny jsou určené především dětem do škol, které byly uzavřeny jako první, na nás dolehly restrikce hned od počátku. Svačiny do firem tvoří menšinovou část objednávek, a když, tak především do kanceláří, kde většina firem nastolila home office. Takže jsme se zavřely na dva týdny doma s našimi rodinami a přemýšlely co bude dál.

Po čase stráveném s rodinami jste ale musely začít uvažovat, co bude s firmou dál. Máte naplánované další kroky?

Uvědomily jsme si především, že nemůžeme být takto závislé na jediném trhu (žáci, respektive rodiče), a hledáme proto možnosti jak zaujmout svými výrobky lidi z firem, popřípadě přesvědčit firmy, aby svým zaměstnancům objednávaly svačiny i jako poděkování, že i v rámci epidemie stále chodí do práce a plní své pracovní povinnosti navzdory ochraně vlastního zdraví.

Začínají nás také poptávat ženy na krabičkové stravování, které by měly na celý den. Což je další směr, kterým se můžeme vydat.

Jak moc jste nakonec musely měnit strategii firmy?

Epidemie nás zaskočila v době, kdy jsme chtěly pořizovat nový vůz, přidat rozvozové trasy a expandovat do vedlejšího města. Bohužel se vše muselo odložit a uvidíme do budoucna, zda dokončení procesu ovlivní „ekonomická krize“ našich odběratelů.

Jaké jsou výhledy firmy Dovezsváču?

Firmu bychom rády udržely, ale vzhledem k nízkému odběru svačin a omezení výdajů na svačiny i ve firmách budeme muset zkusit změnit nabídku a cílového zákazníka. Vše je „běh na dlouhou trať“ a my už jsme trochu skeptické, protože budování firmy jsme opravdu daly mnoho času, úsilí i finančních prostředků a nyní musíme skoro začínat od začátku. Uvidíme, zda se nám to podaří.

Lidé vždy jedli a jíst budou. 🙂 Ale spousta lidí se bude potýkat i se ztrátou zaměstnání a budou  muset omezit také výdaje. V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, o jakou část zákazníků přijdeme.  Budeme doufat, že se k nám zákazníci vrátí a přijdou i další. My budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom Dovezsváču udržely.

 

Veroniko a Štěpánko, držíme vám palce a přejeme mnoho sil!

/foto: chomutovsky.denik.cz