Naše služby

Tento formulář vám umožní vybrat typ služby a konkrétní službu

Nejprve vyberte typ služby, poté zvolte konkrétní službu a klikněte na tlačítko "Zobrazit službu"

×
05/01/2023
| Články

Filmaři obdrží od Ústeckého kraje přes tři miliony korun

Čtyři celovečerní filmy získají z rozhodnutí krajských zastupitelů dotaci z programu na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Do regionu v příštím roce zavítají režiséři, kteří zde již natočili divácky úspěšná díla – Dan Svátek (Úsměvy smutných mužů) či Viktor Tauš (seriál Zrádci).

„Těší nás velký zájem filmařů o tento dotační program. Příchozí produkce především významně podpoří místní ekonomiku a zároveň lze využít i marketingový potenciál, který je s filmovým natáčení spojený,“ přiblížil nesporné přínosy dotačního titulu Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Pestrost žánrů a témat snímků poukazuje na barvitost prostředí a široké možnosti využití lokací Ústeckého kraje tak, jak jej dlouhodobě vnímají a využívají filmoví tvůrci. Kromě lokací avizují tvůrci v Ústeckém kraji využít i řadu služeb a zboží.

„Projekty vybírala a vyhodnocovala sedmičlenná komise složená z řad filmových profesionálů a expertů a dva zástupci z regionu,“ doplnila Barbora Hyšková Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která dotační titul zajišťuje. Ústecký kraj tedy přerozdělí mezi úspěšné žadatele 3 100 000 korun, ale celkově zde filmaři utratí (i s dotací) 7 644 500 korun.

A jaké kvarteto filmů získalo dotaci?

ROK VDOVY – režie Veronika Lišková, dotace 800 000 Kč

AMERIKÁNKA – režie Viktor Tauš,  dotace 800 000 Kč

ZÁPISNÍK ALKOHOLIČKY – režie Dan Svátek, dotace 700 000 Kč

LES – režie Tomáš Weinreb, Petr Kazda, dotace 800 000 Kč

Režisér Viíktor Tauš (vlevo) natáčel v Ústeckém kraji v roce 2019 seriál Zrádci

Na různých lokalitách v regionu se před lety natáčela také minisérie Sever

Tisková zpráva ze dne 27. prosince 2022

Bc. Vít Hnízdil, Krajský úřad Ústeckého kraje