NiconClub, OSS Alliance, Moredays, Disway, Good Sailors, Pixbuf, Datasys. To je jen malý výčet aktivit Filipa Molčana, které jej vynesly mezi 100 nejúspěšnějších inovátorů Evropy či do Silicon Valley. On ale zůstává věrný své roubence v Českém Švýcarsku, odkud vše s nadhledem řídí.

Filipe, i přes Váš mladý věk jste stihl stát u zrodu mnoha úspěšných firem a projektů. Na čem pracujete aktuálně?

V současné době se věnuji marketingu a inovacím ve společnosti Datasys, podporuji svůj sociální podnik Good Sailors a nejnovější aktivitu – Pixbuf – platformu pro sdílení, prodej a analýzu fotografií. K tomu pro odreagování z IT fotografuji a jsem dobrovolným strážcem národního parku České Švýcarsko.

Zmiňujete společnost Good Sailors, která umožňuje handicapovaným dělat smysluplnou práci. V čem vlastně spočívá hlavní přidaná hodnota spolupráce s handicapovanými?

Good Sailors jsou sociálním podnikem, tj. drtivou většinu generovaného zisku věnujeme zpět do firmy. Ocenění získáváme právě za to, že se snažíme fungovat jako klasická firma – handicapované zapojovat do projektů v tvrdém businessu a zakázky realizovat tak, aby si zákazník vůbec nevšiml toho, že jsme chráněná dílna. Pro mě osobně je největším přínosem právě tato kombinace – ukazovat ostatním, že handicapovaní nemusí dělat jen podřadné práce a zároveň fungovat jako zdravá společnost.

Úspěšnost této myšlenky potvrzuje řada získaných ocenění – jaká jsou pro Vás nejvýznamnější?

Byli jsme opakovaně ve finále EY Podnikatele roku v kategorii sociální podnikatel, řadu ocenění získali i naši zaměstnanci v různých soutěžích podporujících začleňování hendikepovaných do zaměstnání, ale nejvíce si asi vážíme dvojnásobného vítězství v soutěži Zaměstnavatel roku bez bariér – tam se nám podařilo porazit i velké korporace.

S Vaším dřívějším projektem Moredays jste prorazil až do Silicon Valley, vysněného místa všech inovátorů, kde se rodí budoucnost. Jak se Vám to podařilo?

V té době to ještě nebylo tak těžké jako dnes. Pamatuji si například, jak jsme tam vystavovali na konferenci Techcrunch Disrupt a bylo nás tam asi 30 startupů. To pak máte šanci zaujmout. Dnes jsou na stejné konferenci stovky startupů. Podařilo se nám prorazit do médií a získat desetitisíce uživatelů díky zajímavému designu – v podstatě jsme vytvořili takovou digitální obdobu oblíbených zápisníků Moleskine. Byla to spousta štěstí, ale hlavně odvaha se prostě sebrat a do Silicon Valley vyrazit.

Co považujete za Váš největší úspěch a co pro Vás úspěch vlastně znamená?

Pro mě je největším úspěchem to, že se mi stále daří realizovat zajímavé projekty ze severu Čech. Skloubit to, co mě naplňuje – příroda a technologie.

Jak zvládáte úspěšně řídit a koordinovat takové množství aktivit?

Snažím se čas dobře plánovat, jak ten pracovní, tak ten osobní. Nevěnovat se aktivitám, které mi nic nepřináší – ať už zbytečné schůzky v businessu nebo jiné věci. Pořád se snažím dělat něco, co má smysl. Nemáme doma televizi a neznám „nicnedělání“. Pak se toho dá zvládnout opravdu hodně. Velice mi také pomáhá práce z domova, kde mám mnohem větší klid na práci než v jakékoli kanceláři mezi lidmi.

Co je hlavním důvodem vašeho setrvávání v Ústeckém kraji, co zde máte nejraději?

Je tu krásně. Žiju v malé vesničce v Českém Švýcarsku a neumím si představit život ve městě. Mám rád krásný les a skály hned za domem. A rád dělám věci, o kterých jiní říkají „to nejde“. Spousta lidí mi říkala, že pokud chce člověk dělat zajímavý business, musí být v Praze. Není to pravda a já jsem toho důkazem.

Kde vidíte Ústecký kraj za 5 a 10 let?

To je těžká otázka a asi neumím dát nějaký fundovaný odhad. Mohu říci, co bych si přál – přál bych si, aby méně mladých utíkalo do Prahy a jiných měst, aby se tu dařilo podporovat vzdělávání, pomáhat lidem začínat podnikat a rozjíždět zajímavé projekty. Pokud se podaří tohle a budeme mít v regionu více mladých podnikatelů, pak se podaří zlepšit vše ostatní – kulturu, cestování a možnost najít zde dobrou práci.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Stále tvořit nové věci a inovovat, stále bydlet v Českém Švýcarsku a stále hodně cestovat. K tomu naší společnosti něco vrátit – dávat práci hendikepovaným a pomáhat mladým začínat podnikat.