Naše služby

This form allows you to select the type of service and specific service

First select the service type, then select the specific service and click the "View Service" button

x
30/01/2025

| Success stories

Vodíkové zásobníky, jedinečná sedla a handicapovaní jako superhrdinové. Vítězové Inovační firmy Ústeckého kraje můžou uspět globálně

V pořadí již sedmý ročník soutěže Inovační firma Ústeckého kraje, pořádané Inovačním centrem Ústeckého kraje (ICUK) ve spolupráci s Ústeckým krajem, zná své vítěze. Slavnostní galavečer, který se letos konal v reprezentativních prostorách zámku v Děčíně, ocenil nejvýraznější projekty propojující technologické know-how, kreativitu a odhodlání posouvat hranice možného.

V soutěži Inovační firma Ústeckého kraje se každoročně oceňují inovace výrobků, služeb nebo technologií zrealizované v regionu za uplynulé tři roky. Odborná porota se zástupci CzechInvest, ICUK, partnera soutěže Komerční banky a dalších expertních konzultantů vybírala ty nejlepší firemní inovace ve dvou kategoriích – malé a střední podniky a velké podniky.   

Na slavnostním galavečeru ve středu 29. ledna ceny předali zástupci partnerů soutěže – radní Ústeckého kraje Jiří Valenta, rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Koutský, primátor města Děčína Jiří Anděl a za pořadatele ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata. 

Filip Molčan dokazuje, že inovace nejsou jen o technologických průlomech, ale především o lidech a originálním způsobu nahlížení na věc. Jeho schopnost měnit handicap v superschopnost je inspirativním příkladem k hledání nových cest a posouvání hranic možného.

Technologie s globálním dopadem 

V kategorii velkých podniků zvítězila společnost Chart Ferox z Děčína za vývoj a výrobu unikátních zásobníků pro skladování zkapalněného vodíku. Zásobníky jsou klíčovým prvkem největšího plánovaného vodíkového úložiště v EU (Rotterdam) a posilují pozici firmy jako globálního lídra v oblasti vodíkových technologií.  

"Společnost Chart Ferox je důkazem, že inovace z Ústeckého kraje mají mezinárodní dopad. Jejich vodíkové technologie představují perspektivní alternativu v energetice a ukazují průmyslový potenciál našeho regionu. Jsem hrdý, že právě v našem kraji vznikají projekty, které můžou měnit svět,“ uvedl ředitel ICUK Martin Mata, který vítězům ocenění osobně předal. 

Úspěch v tomto segmentu firmě otevírá dveře k ambiciózním projektům, jako je například využití vodíkového pohonu pro velkou výletní loď, která by měla vyplout v roce 2027, či pro letadla, přičemž první vodíkem poháněný komerční let se očekává v roce 2035.  

Cenu za druhé místo si odnesla firma Puls Investiční s inovací spočívající v automatizaci tvarování drátových vývodů elektrických součástek s použitím třech samostatných robotů, kteří řízeně kolaborují v jednom systému v reálném čase. Třetí příčku obsadila firma SSI Technologies za využití umělé inteligence při automatické inspekci pájených spojů. 

 

Praktické inovace pro sport, bezpečnost i průmysl 

V kategorii malých a středních podniků triumfovala varnsdorfská společnost Posedla, firma vyrábějící jako první na světě 3D tištěná cyklistická sedla kompletně na míru. Jejich nejnovější model přináší preciznější ergonomii, nižší hmotnost a větší variabilitu a podobně jako vítěz v kategorii velkých firem už obchoduje globálně.  

Druhé místo připadlo společnosti Jabor, která přináší ojedinělé řešení nedostatku zásobáren vody při požárech v odlehlých územích díky inovativní samonosné nádrži, a třetí pozice patří firmě Drone Vision, která se specializuje na sběr dat pomocí dronu a jejich využití pro fotogrammetrii a 3D modelování.   

"V kategorii malých a středních podniků jsme viděli mimořádnou kreativitu a technologický progres. Oceněné firmy ukazují, že inovace nejsou výsadou jen velkých korporací, ale mohou přicházet i od menších, agilních týmů s vizí. A právě tyto firmy často přinášejí nejodvážnější nápady – nebýt svázaný konvencemi jim dává obrovskou sílu měnit zavedená pravidla a nacházet zajímavá řešení,“ komentoval úspěchy oceněných zástupce poroty Jaroslav Tichý, ředitel firemního centra Komerční banky, partnera soutěže. 

 

Změnit handicap v superschopnost 

Zvláštní kategorií soutěže Inovační firma Ústeckého kraje je Cena profesorky Jiřiny Jílkové, která oceňuje osobnost s mimořádným přínosem pro rozvoj Ústeckého kraje v oblasti inovací. 

Tu za rok 2024 získal Filip Molčan, podnikatel, dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko a vizionář, který dlouhodobě propojuje technologické inovace, udržitelnost a zapojování handicapovaných.  

Filip Molčan je zakladatelem IT společnosti Good Sailors a v aktuálním konceptu Gaming Heroes naprosto mění způsob nahlížení na handicapované, jejichž „postižení“ může například při testování počítačových her nebo programování být jejich silnou stránkou, superschopností. S projektem aktuálně zamířil do USA, a snaží se s ním prorazit v Silicon Valley.  

„Filip Molčan dokazuje, že inovace nejsou jen o technologických průlomech, ale především o lidech a originálním způsobu nahlížení na věc. Jeho schopnost měnit handicap v superschopnost je inspirativním příkladem k hledání nových cest a posouvání hranic možného,“ dodal na závěr Martin Mata, ředitel ICUK. 

Vítězné firmy si odnesly finanční odměnu v hodnotě 50 000 Kč, pamětní plakety a možnost používat logo Inovační firma Ústeckého kraje pro rok 2024.  

Soutěž pořádá Inovační centrum Ústeckého kraje. Hlavními partnery jsou Ústecký kraj a Komerční banka, odborným partnerem je agentura CzechInvest. Dalšími partnery jsou Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje. Soutěž je podporována z projektu Smart Akcelerátor III pro Ústecký kraj, CZ.02.01.02/00/22_009/0004316 a letos ji na Zámku v Děčíně podpořil také primátor hostitelského města Jiří Anděl.