Naše služby

This form allows you to select the type of service and specific service

First select the service type, then select the specific service and click the "View Service" button

x
08/01/2025
| Articles

Dotace na spolupráci firem a výzkumných organizací pozitivně ovlivňují prosperitu regionu 

Firmy, které si v minulosti požádaly o tzv. inovační vouchery, byly až třikrát úspěšnější i u dalších dotačních programů. Oproti srovnávacímu vzorku dosáhly také vyššího růstu vlastního kapitálu a zvýšily svou zaměstnanost. Vyplynulo to z analýzy, kterou si zadalo Inovační centrum Ústeckého kraje pro posouzení vlivu tohoto dotačního titulu.

Ústecký kraj je sice stále z pohledu HDP v rámci České republiky na předposledním místě, a tudíž kohezní programy jsou zde zcela zásadní, ale dynamika růstu se výrazně zvedla. V tomto ukazateli jsme ve středu „krajského“ pole, tedy na 7. místě. K tomu významně přispěl růst produktivita práce v oblasti zpracovatelského průmyslu (chemie, strojírenství) a informačních technologií. Dohnali jsme Liberecký kraj a máme vyšší růst než Moravskoslezský. Produktivita se tedy zvedá v doménách podporovaných krajskou RIS3. 

Obdobně rostly i investice na zaměstnance. To je způsobeno přechodem na alternativní zdroje energetiky, průmyslovou automatizací (průmysl 4.0) a dekarbonizací chemických výrob. Investice na zaměstnance mají přímý dopad na předchozí bod, produktivitu. 

K těmto jistě pozitivním výsledkům přispěla aktivita Kraje a ICUK například program „inovační vouchery“ realizovaným od roku 2015. Je jistě známo že Ústecký kraj měl velký problém s využitím evropských fondů pro průmyslovou tranzici a rozvoj inovací. Reakcí na to byl výše zmíněný program, který umožňoval firmám „osahat“ si spolupráci s výzkumnými institucemi a získat podporu ICUK při identifikaci vhodných partnerů. S relativně nízkou investicí Kraje v rozsahu 5 mil. Kč/rok bylo dosaženo významné zvýšení využití fondů u firem, které se do programu zapojily.   

Podpořené firmy podaly projekty za 8,7 mld. Kč, v průměru podávaly třikrát více projektů než firmy nepodpořené. Stejně tak úspěšnost jejich žádostí byla trojnásobná proti firmám, které si o inovační voucher nepožádaly. V rámci podpořené skupiny firem téměř 84 % podalo alespoň jednu žádost o další podporu.  

Analýza ukázala, že podpořené firmy dosáhly vyššího růstu vlastního kapitálu (+7,1 % oproti +5,3 % u kontrolní skupiny) a zvýšily zaměstnanost o 3,6 %, zatímco v kontrolní skupině došlo k poklesu o 0,8 %. Podpořené firmy tak byly schopny lépe reagovat na tržní výzvy a posilovat svou konkurenceschopnost. 

Tento příklad ukazuje jak dobře zacílené, a relativně levné podpory realizované Krajem a ICUK zlepšují ekonomická makro data a zvedají ekonomickou výkonost regionu nutnou pro jeho celkovou prosperitu. Teprve výkonná ekonomika podpořená kvalitním školstvím, zdravotnictvím, dopravou a dalšími službami vede ke spokojenosti občanů kraje.