Our services

This form allows you to select the type of service and specific service

First select the service type, then select the specific service and click the "View Service" button

x
03/03/2025
| Articles

Druhý ICUK Bootcamp přinesl inovativní řešení v oblasti energetiky

Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) opět propojilo talentované studenty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP), kteří během celého týdne intenzivně pracovali na inovativních řešeních v oblasti energetiky. Vítězný tým ENKO představil aplikaci pro zakládání energetických komunit a navíc získal „divokou kartu“ do podnikatelského inkubátoru Startup Go.

ICUK Bootcamp je intenzivní vzdělávací program, který propojuje studenty z různých oborů a podporuje jejich kreativitu, týmovou spolupráci a podnikavost. Během pěti dnů pracují účastníci na řešení konkrétní výzvy, získávají zpětnou vazbu od mentorů a rozvíjejí své nápady směrem k reálné aplikaci. ICUK uspořádalo od 24. do 28. února 2025 v pořadí druhý Bootcamp, tentokrát s tématem „Save the Energy“. Osm studentů UJEP se rozdělilo do tří týmů a společně pracovalo na inovativních řešeních v oblasti energetiky. Ne jeden, ale dva nejlepší nápady získaly přímý vstup do podnikatelského inkubátoru Startup Go, kde budou svoje projekty dále rozvíjet.

První Bootcamp proběhl v listopadu 2024 a zaměřil se na to, jak zahrnout podnikavost do výuky pro žáky druhého stupně základních škol. Tentokrát byla výzva z jiného soudku, zaměřili jsme se na úsporu energie a možnosti jejího efektivnějšího využití.

He became the winner tým ENKO, který vyvinul aplikaci pro tvorbu energetických komunit. Jejich řešení usnadní zakládání těchto komunit a sníží byrokratickou zátěž spojenou s jejich administrací. Díky své vizi získal tým divokou kartu do inkubátoru Startup Go. Tým tvořili Jitka Kulhavá from Faculty of Science, Jan Povolný from Fakulty sociálně ekonomické and Ondřej Vandrovec from Philosophical faculties.

Další tým, Daniel Cihlář from Fakulty sociálně ekonomické and Dominik Hlíza from Fakulty strojního inženýrství, se rozhodli řešit přímou úsporu nákladů využitím odpadního tepla. Pomocí tepelného výměníku dokáže jejich systém efektivně recyklovat teplo z odpadní vody, což by umožnilo hotelům, nemocnicím a dalším velkým provozům snížit náklady na ohřev čisté vody.

Třetí tým, Alpha Agentura, řešil společenský přínos a přišel s nápadem na neziskovou organizaci zaměřenou na osvětu o obnovitelných zdrojích energie. Lukáš Hercog from Fakulty strojního inženýrství, Josefína Trejbalová and Linda Hájková, obě z Fakulty sociálně ekonomické zaměřili jejich neziskovou organizaci na pořádání besed pro obce a širokou veřejnost, které by zvyšovaly povědomí o výhodách obnovitelných zdrojů.

Tři týmy, tři jiné pohledy na oblast energetiky, tři různá řešení. I tohle je důkazem, že inovace v energetice mohou mít mnoho podob – od technologických řešení přes komunitní projekty až po osvětu a vzdělávání.

„Bylo inspirativní sledovat, jak smíšené týmy studentů z různých fakult a oborů dokážou spolupracovat na jednom tématu a zároveň přicházet s tak rozmanitými řešeními. Je to jasný důkaz toho, jak důležité je dát studentům prostor nejen k přemýšlení nad inovacemi, ale také k samostatnému hledání problémů a tvorbě vlastních návrhů. Klíčové však je, aby jejich nápady nezůstaly jen na papíře – naším cílem je pomoci jim uvést je do praxe,“ zhodnotil akci Matouš Kostomlatský, koordinátor vzdělávacích aktivit a hlavní organizátor ICUK Bootcampů.

Následující, třetí ICUK Bootcamp, chystá ICUK v zimním semestru 2025. Plánuje navýšit kapacitu této vzdělávací akce až na 30 účastníků a již teď přemýšlí nad atraktivní a motivační výhrou pro vítězný tým.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.