Programy pro podnikatele od Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) absolvovala už více než stovka firem. Málokterá z nich má ale tak dlouhý a dalo by se říci i věrný příběh, který začal a stále pokračuje v koordinaci s Inovačním centrem. Jedná se o firmu Mamavis healing care s.r.o., která prošla ještě jako OSVČ Martina Štefanková podnikatelským inkubátorem od ICUK, vyhrála veřejné grilování ústeckých startupů Startup Go Grill, získala ocenění jako 3. nejvíce inovativní firma Ústeckého kraje za rok 2019, využívá mentorský program Platinn pro rychlejší obchodní růst, a také vyhrála soutěž IBM Firmu roku 2022 Ústeckého kraje.
Poslední výhra není od Inovačního centra. To však jen ukazuje, jak zakladatelka firmy Mamavis Martina Štefanková na svém projektu neustále pracuje a rozšiřuje jej. A to právě i za pomoci programů od ICUK a v průběžném kontaktu s jeho specialisty.
Firma Mamavis healing care s.r.o. se zabývá výrobou a prodejem komfortní podoby Priessnitzových zábalů dle vlastního know-how. Posláním je přispívat ke zlepšení zdraví, fyzické a psychické pohody komfortním použitím tradiční přírodní vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze. Začátky firmy, resp. podnikatelský nápad vznikl jako řešení běžného problému.
Mateřská – inkubátor nápadů na podnikání
Také si představujete začínajícího podnikatele, zakladatele startupu, jako toho zaneprázdněného energetického a investory neustále řešícího mladého člověka, bez dětí a dalších rodinných závazků? Tak to jste na omylu, protože průměrnému startupistovi je 42 let (ano, přesně tak!) a v této skupině mají velké zastoupení ženy na mateřské. A to byl i případ zakladatelky Mamavisu, Martiny Štefankové.
“Když mi onemocněla dcera, lékařka nám doporučila udělat Priessnitzův zábal na hrudník z mokré pleny, igelitu a ručníku. Ovšem po několika neúspěšných pokusech, kdy zábal dceři nedržel na těle, jsem začala hledat jiné řešení. Spojila jsem všechny tři vrstvy do funkčního celku a udělala prototyp komfortního zábalu se suchým zipem pro jednoduché, praktické použití. A ono to fungovalo! Zábal držel na těle, a především si ho dcera nechtěla neustále sundávat,” komentuje začátek zrodu myšlenky Martina. Pokračovala testováním nových zábalů u svých blízkých a přišla se zábaly na další části těla – na krk, kolena, lýtka, lokty, bačkory, karpály na zápěstí, a dokonce i na hlavu, proti bolesti, migréně.
Povzbuzena úspěšnou odezvou od svých známých se následně pustila do hledání prvních „platících“ zákazníků a do jednání s provozovateli lékáren, velkoobchodů, nemocnic a dalších zařízení. Byznys plán byl tak jasný. Anebo ne?
Když už jen nápad nestačí
Mít myšlenku a tzv. “dupat” jedním směrem už nestačí. Je potřeba dupat efektivně a rychle. Doba je dynamická a pomalý rozjezd, nezřídka s pokusy a omyly, neprospěje ani majiteli firmy. I proto se Martina přihlásila do podnikatelského inkubátoru ICUK, aby se vyvarovala chyb, které už před ní někdo udělal a zkrátila si tak cestu za úspěchem.
“Na začátku svého podnikatelského příběhu, kde jsem byla maminkou na mateřské dovolené s čerstvě otevřeným živnostenským listem, jsem si neuvědomovala, že bych podobné služby, které ICUK nabízí, vůbec mohla potřebovat. Měla jsem ale štěstí, jako ostatně i pak mnohokrát později na lidi. Můj věrný souputník Milan Drábek mě tehdy přivedl na ICUK; s tím, že potřebuji přesně to, co inkubátor ICUK pro začínající firmy nabízí. Od té doby tak vlastně mám věrné souputníky dva. Milana a ICUK. Kontakt s ICUKem mě v prvé řadě vedl k tomu, dokázat vidět svůj maminkovský podnikatelský záměr v potřebných souvislostech. Jako startupistka jsem se učila podnikatelskému řemeslu, abych svůj nápad posunula dál” vzpomíná Martina na začátky v podnikatelském inkubátoru.
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, a tak Martina se svým projektem vyhrála ústecké girllování startupů Startup Go Grill (v roce 2017), následně se stala 3. nejvíce inovativní firmou roku v Ústeckém kraji za rok 2019 a nyní je zapojena do mentorského programu Platinn, kde si Martina dala za cíl vybudovat síť obchodních zástupců a posunout tak rodinný byznys do globální firmy.
Potenciál firmy Mamavis nevidí jen samotná zakladatelka firmy a Inovační centrum. Projekt Mamavis dokonce vyhrál celostátní soutěž Nastartujte se od Komerční banky a také se stal IBM firmou roku za Ústecký kraj v roce 2022.
Cesta Mamavis s ICUK
- Účast v podnikatelském inkubátoru StartUp Go
- 1. místo v soutěží StaratUp Go Grill v roce 2017
- Účast v mentorském programu Platinn
- Pokračování v programu Platinn i po konci finanční podpory
- 3. místo v soutězi Inovační firma Ústeckého kraje za rok 2019 v kategorii – Začínající firmy