CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

V Ústí se začínají zpracovávat data pro vývoj aut bez řidiče, projekt přinese tamní univerzitě nejvyšší smluvní výzkum v historii

V Ústí se začínají zpracovávat data pro vývoj aut bez řidiče, projekt přinese tamní univerzitě nejvyšší smluvní výzkum v historii

09.03.2017 - Inovační centrum Ústeckého kraje zprostředkovalo kontrakt mezi místní Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), Českým vysoký učením technickým v Děčíně a globálním dodavatelem dílů a systémů pro automobilový průmysl společností Valeo. V Ústí nad Labem se díky tomu již od února začínají zpracovávat data pro projekt vývoje autonomních systémů řízení aut (aut bez řidiče). Pro UJEP dohoda slibuje historicky nejvyšší projekt smluvního výzkumu v řádu několika milionů, který minimálně do června 2017 zaměstná až 200 studentů VŠ i středních škol.


Ústecký projekt vývoje autonomních systémů v této fázi spočívá v anotování (popisování) videozáznamů ze zkušebních jízd. Ty aktuálně zpracovávají studenti i nestudenti na 30 počítačích ve dvou osmihodinových směnách po sedm dní v týdnu v areálu technologického centra Nupharo. Následně jsou anotovaná videa využívána pro další vývoj softwaru i hardwaru pro systém autonomního řízení. Jde vůbec o první společný projekt společnosti Valeo s univerzitou v regionu, který nemusí být poslední.


„Máme vizi města Ústí nad Labem jako centra výzkumu a vývoje autonomních řídících systémů, chytré mobility a čistých technologií. Zakázka pro firmu Valeo je tak důležitým dílkem celé skládačky,“ objasňuje své vize Tomáš Siviček, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.


„Pokud se prvotní spolupráce vydaří, otevírá nám to možnosti návazných a komplexnějších projektů do budoucna. Naše společnost enormně stojí o spolupráci s univerzitami a výzkumnými pracovišti, a Ústecký kraj má pro nás v tomto určitě potenciál,“ dodává ředitel marketingu a komunikace společnosti Valeo pro ČR Gábor Iffland.


Aktuálně znamená projekt pracovní stáž či brigádu pro až 200 zájemců o práci, převážně z řad studentů. Nabízí jim zároveň regionálně nadstandardní podmínky, které do Ústí nad Labem přilákaly i zájemce z pražských vysokých škol. Pracovní nábor nadále trvá.


Systém autonomního řízení, tedy aut bez řidiče, vyvíjí společnost Valeo v české divizi od roku 2013. Spočívá ve využití a souhře několika systémů, které aktuálně zajišťují ve vozech automatické funkce jako asistenční parkovací systémy, varování před srážkou s autem v mrtvém úhlu…. a v budoucnu spolu s dalšími prvky zajistí i úplné řízení aut bez řidiče.


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2019 Insion

 

 

 


News: