CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

RADEK MIŠKOVSKÝ: Business animal, které se stará o podnikatelský Inkubátor ICUK

RADEK MIŠKOVSKÝ: Business animal, které se stará o podnikatelský Inkubátor ICUK

10.01.2017 - Inovační centrum Ústeckého kraje spouští v těchto dnech podnikatelský Inkubátor, program pro lidi s nápadem, který jim pomůže s rozjezdem vlastní firmy. Projekt Inkubátoru spolu s akcelerátorem pro startupy StartUp Go, který již na podzim pilotně akceleroval první firmy, má na starosti business developer, úspěšný podnikatel a podle kolegů „business animal“ Radek Miškovský.


Radku, již několik měsíců si s tebou mohou zájemci sjednat schůzku coby s „business developerem“. Jak ses k této pozici dostal a co vůbec obnáší?

Být developerem znamená získávat strategické projekty pro ICUK, potažmo celý náš kraj. Denně tak jednám se zástupci velkých firem i místních startupů a celkově se všemi lidmi, ve kterých vidím nadšení a potenciál. Myslím si, že podobné vlastnosti pomohly i mně získat tuto pozici – měl jsem o ni zájem, tak jsem se prostě nabídl.


Na webu ICUK se často objevují aktuality o programech „Inkubátor“ a „StartUp GO“, pod kterými jsi podepsaný. O co se jedná?

Inkubátor i StartUp GO jsou programy určené začínajícím podnikatelům. Liší se tím, v jakém stádiu podnikání lidé jsou. Pro ty, kteří mají pouze nápad, je určený Inkubátor. Pro firmy, které již fungují a mají alespoň jednoho platícího zákazníka, je určen StartUp GO.  Důležité je také zmínit, že oba programy jsou na sebe návazné.


Takže stačí pouhá myšlenka k tomu, aby nadějný podnikatel získal podporu od ICUK?

Dobrá myšlenka je základ, ke kterému je nutné připočíst zapálení, energii a drive. Do Inkubátoru se může hlásit opravdu každý, a to průběžně. S každým zájemcem si pak osobě sednu nad jeho business plánem. Pokud je dobrý a dává smysl, je budoucí podnikatel „oficiálně“ zařazen do programu. Tím získá možnost využívat cowork, individuální konzultace a navštěvovat přednášky. Snažili jsme se vybírat témata, která jsou v začátcích podnikání nejpalčivější – například právní formu, účetnictví, způsob propagace nebo ochranu duševního vlastnictví.  


Jako jednu ze služeb zmiňuješ cowork – o co se jedná?

Cowork je sdílená kancelář, proto jsme tu naši pojmenovali „S-dílna“. Kromě stolu, židle, tiskárny, internetu a dobré kávy jsme v prostorách zřídili také malé relaxační centrum, ve kterém často vznikají ty nejlepší nápady. :) Největší výhodu coworku ale vidím v potkávání lidí, kteří si mají co říct. Řeší obdobné problémy, a proto si mohou v mnoha ohledech vzájemně pomoci. Tento poznatek mám i ze svého vlastního podnikání – komunita je to, co mi pomohlo se nejvíce posunout.


Jaké jsou nejčastější problémy začínajících podnikatelů? Lze to vůbec takto zobecnit?

Samozřejmě hodně záleží na oboru podnikání, existuje však řada problémů, které jsou obecné. Jedním z nich je beze sporu time management. Pro začínající podnikatele je často obtížné vyhradit si a naplánovat čas na svůj projekt. Jelikož toto považuji za jeden z klíčových faktorů úspěchu, snažíme se jim i v tomto pomoci.


Jak se může dostat projekt z Inkubátoru do StartUp GO?

Pořádnou dřinou a touhou se kontinuálně zlepšovat. Smutnou pravdou dnešní podnikatelské scény je fakt, že 9 z 10 startupů do roka zanikne. S tím se bohužel špatně hýbe i nám – pokud někdo v sobě nadšení nemá nebo ho ztratí, je těžké a mnohdy i zbytečné jej „uměle obnovovat“. Ti s neutuchajícím elánem se však dostanou až do StartUp GO, kde je jedinou podmínkou obstát před komisí, která každý čtvrtrok vyhodnocuje jejich pokrok kupředu.


Co získávají navíc účastníci StartUp GO?

Především služby osobního mentora, kterého si sami vyberou dle svých potřeb. Ten jim radí s otázkami, se kterými se v rámci svého podnikání setkávají. Mimo to se je snaží motivovat a tím zajistit, aby nikdy neztratili „náboj“.


Jsou už některé firmy v programech zapojeny?

Ano, v obou programech již několik firem máme. Noví zájemci se však hlásit mohou kdykoliv – na dobré nápady jsme připraveni vždy.


Radka kontaktujte na e-mail: miskovskyicuk.cz


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2018 Insion

 

 

 


News: