CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

Propojení vědy a výzkumu s praxí: #2 O milión kusů víc

Propojení vědy a výzkumu s praxí: #2 O milión kusů víc

18.07.2018 - V Ústeckém kraji máme několik velkých univerzit v čele s UJEP. A v článku "Jak zlepšit spolupráci firem a výzkumníků v Ústeckém kraji" jsme se zaměřili na fakt, že propojení výzkumných kapacit s praxí (s firmami) nefunguje úplně nejlépe. Touto sérií článků však chceme také ukázat, že několik a ne malých dobrých příkladů z praxe existuje.


Vnímáme, že propojování výzkumných pracovišť s firmami je pro náš region klíčové. My jsme se tentokrát zaměřili na pozitivní příklady z praxe a proto vám postupně představíme celkem 5 konkrétních spoluprací, mezi výzkumníky a firmami.


2# O milión kusů víc: Vědecko-technický park FSI UJEP a firma Pneuform Hulín

Spolupráce mezi Vědecko-technickým parkem Fakulty strojního inženýrství UJEP (VTP FSI UJEP) a firmou Pneuform Hulín se datuje od roku 2014. Firma Pneuform Hulín se věnuje vývoji a výrobě vulkanizačních forem a kontejnerů pro výrobu pneumatik jak osobních, tak nákladních vozidel. Hlavním tématem spolupráce byl vývoj nanotechnologického povlaku a slitiny pro formy na výrobu pneumatik.


Spolupráci iniciovala sama firma, která hledala partnera/experta v oblasti zpracování hliníku. Tím hledaným expertem byl současný děkan Fakulty strojního inženýrství prof. Michna, neboť v odborné komunitě patří prof. Michna k uznávaným expertům a zároveň je autorem řady odborných a vzdělávacích publikací v oblasti zpracování hliníku. Vývoj technologie byl realizován přímo na míru firmě Pneuform Hulín prostřednictvím smluvního výzkumu.


Hlavní motivací pracovníků VTP FSI UJEP byla možnost pracovat na vývoji technologie, která se přímo dotýká jejich hlavní expertizy a výzkumnému zaměření. Zároveň spolupráce na vývoji zmiňované technologie obsahovala i samotný „vývoj“ a nikoliv pouze měření či rutinní analýzy. Pro firmu Pneuform Hulín byla hlavní motivací spolupráce s předním expertem v Česku. Zároveň byl VTP FSI UJEP schopný nabídnout firmě velmi zajímavý poměr ceny a kvality dodávané služby.


Hlavním výstupem celé spolupráce byla reálná technologie, kterou firma úspěšně zavedla do výroby. Pro firmu Pneuform Hulín tato technologie představuje významnou inovaci, neboť firmě umožňuje zvýšit životnost forem 3krát až 5krát, což odpovídá přibližně 1 mil. výrobních cyklů.
 


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2019 Insion

 

 

 


News: