CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

Otevřená data pomůžou městu i podnikání v regionu

Otevřená data pomůžou městu i podnikání v regionu

05.12.2016 - Ústí nad Labem by se v brzké době mohlo připojit ke konceptu otevřených dat a s veřejností tak sdílet informace a databáze, které se dají dále prospěšně využít. První pracovní schůzka proběhla 30. listopadu na půdě ústeckého magistrátu se zástupci Inovačního centra Ústeckého kraje, společnosti Microsoft, sdružení MakersPoint a také Prahy a Děčína, který si díky aplikaci tohoto konceptu nedávno vysloužil celonárodní ocenění za otevřenost.


Schůzku iniciovalo Inovační centrum Ústeckého kraje, které má v plánu otevřená data využít v novém kreativním formátu tzv. Hackathonu. V něm specializované týmy odborníků či studentů pracují na vývoji inovativních IT řešení, aplikací a také veřejně prospěšných projektů.


Jsme na dobré cestě se s městem o zveřejnění dat dohodnout. Nabízíme totiž hned přidanou hodnotu, a sice praktické využití v Hackathonu, z něhož mohou jednak vzejít inovativní řešení pro samotné město a jeho občany, a jednak se zde propojují talentovaní studenti s firmami. Pokud se to podaří, veřejná správa přímo podpoří podnikání a inovace v regionu,“ komentuje ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) Tomáš Siviček.


Koncept Hackathonu, který chce ICUK do kraje poprvé přivézt, spočívá ve využití otevřených dat, tedy veřejně sdílených databází informací. Z nich týmy složené např. ze studentů, vývojářů, datových analytiků a odborníků z různých oborů čerpají informace a pracují na softwarovém projektu. Cílem je navrhnout konkrétní aplikace, které mají zlepšit život ve městě, přinést nějaké nové informace nebo službu. Ty pak mohou být dále zpřístupněny občanům a město tak získá zdarma něco, za co by jinak muselo zaplatit. Výsledkem hackathonu v rámci Prague Hacks 2016 byl např. plugin pro internetový vyhledávač, který pro zájemce o bydlení zobrazí na realitních serverech dodatečné informace o lokalitách – např. údaje o kvalitě ovzduší, parkovacích zónách, hladině hluku či době přepravy.


Tisková zpráva


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2019 Insion

 

 

 


News: