CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

MIROSLAV KERHÁT: Hackathon aneb Funkční aplikace pro ústecké MHD za 48 hodin

MIROSLAV KERHÁT: Hackathon aneb Funkční aplikace pro ústecké MHD za 48 hodin

19.06.2017 - Touha seznámit se se schopnými lidmi ho vedla zúčastnit se Ústí City Hackathonu. Spolu se svou kamarádkou Pavlou vyměnili volný víkend za 48hodinovou dřinu. Ale vyplatilo se! Odměnou jim bylo 3. místo s aplikací Easy MHD a tým schopných programátorů, který na hackathonu potkali.


Jak jste se jako tým dali dohromady? Znali jste se již předtím?
S Pavlou již chvíli spolupracuji. S Kubou a Lubošem jsme se potkali až na hackathonu a do té doby jsme se neznali. 


Odkud jste se dozvěděli o hackathonu a kdo byl iniciátorem, že se zúčastníte?
Především z e-mailové kampaně a Facebooku. Podařilo se mi přemluvit kolegyni, a protože jsme měli volnější víkend, tak jsme si řekli, proč to nezkusit. Navíc motivací k účasti nebylo získání nějaké výhry, ale možnost se seznámit se schopnými lidmi z regionu a načerpání kreativní energie, která by mohla případnou spoluprací vzniknout.
 

Vyhráli jste 3. místo se svou aplikací Easy MHD – popište nám, s čím uživateli tato aplikace pomůže?
Aplikace je zaměřena na optimalizaci cestování v MHD. Umožní uživateli okamžitě nalézt spoj bez znalosti zastávek a přestupů. Navíc umožňuje okamžitý nákup jízdného. Vše se koná v řádu několika sekund. Velkou přidanou hodnotou je přizpůsobení aplikace na základě typu uživatele. Např. preference nízkoprahových spojů v případě volby handicapovaného uživatele, popř. matky s kočárkem. Další možností je zvětšení kontrastu a velikosti písma při seniorském nastavení apod.
 

Jak jste přišli na toto řešení? Vycházelo z Vašich problémů s nalezením cesty v cizím městě?
Přišlo mi, že drtivá většina řešení aplikací pro MHD dává uživatele až na druhou kolej, doslova. :) Ať už jako návštěvník cizího města anebo jako občan, který MHD příliš nevyužívá, se dostáváte do situace, kdy vůbec nemáte ponětí o trase do své cílové destinace. Nevíte, kde je nejbližší zastávka, jaký spoj je pro vás nejvhodnější z hlediska přestupů, popř. jak daleko musíte jít pěšky. Veškerou optimalizaci za vás přehledně řeší aplikace, vše vidíte na mapě a proces vede k rychlému zakoupení jízdného. Navíc unikátní uživatelské rozhraní lze v budoucnu jednoduše rozšířit o indikaci naplněnosti spojů, lokaci přesného pohybu vozů MHD, zpoždění a další. Tyto informace by byly velkým přínosem pro cestující i dopravní podnik. Zpracovali jsme případovou studii současného řešení, která jasně potvrdila náš názor. Aplikace navíc vzbudila zájem i 86 % občanů města, kterým jsme představili demo v rámci ankety. Konkrétně Ústí nad Labem má výhodu v tom, že žádnou mobilní aplikaci MHD neprovozuje. Což je nejlepší startovní pozice pro implementaci “správného řešení” hned na první dobrou.
 

Nabídnete někomu vaši aplikaci? Městu či investoru?
V tuto chvíli jsou veškerá jednání v počáteční fázi.
 

Kolik hodin jste v průměru na hackathonu naspali? A kolik kávy jste vypili?
Za celý víkend tým naspal jednotky hodin a kávu se naučili pít i její zapřísáhlí odpůrci. :)
  
Zlepšili byste něco na Ústí City Hackathonu? 
V zásadě nám nic nechybělo. Servis byl perfektní, stejně jako poskytnuté prostory.
 

Jak se Vám líbil hackathon?
Po opadnutí únavy zhodnotil každý akci velice kladně.
 


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2019 Insion

 

 

 


News: