CZ | EN | DE

Inovační centrum Ústeckého kraje


« zpět

MARTIN MATZKE: ze závodního auta do technologického centra

MARTIN MATZKE: ze závodního auta do technologického centra

09.03.2017 - Jako profesionální závodník procestoval všechny kontinenty. Během studií na ČVUT pak na půl roku odjel studovat do Ameriky, kde dostal svůj první nápad na start-up, a k jeho realizaci se vrátil zpět do své rodné země. Martin dnes zastupuje společnost ARMEX Technologies, která v Roudnici nad Labem provozuje inovačně-technologické centrum. A co centrum dělá, jsme se Martina zeptali.


Martine, co Tě přivedlo k založení společnosti ARMEX Technologies?

K založení ARMEXu Technologies mě především přivedla moje touha objevovat nové věci. Před ukončením studia na ČVUT jsem odjel do USA na univerzitu (UTEP), abych zjistil, jak tam věci chodí a dostal se do nějaké vývojové laboratoře, kde bych mohl najít unikátní téma pro diplomovou práci. V USA jsem spíše než nápad na téma diplomky získal téma na vlastní start-up. A kvůli tomu jsem svou stáž v USA zkrátil o semestr a vrátil se zpět. Při hledání vhodného investora a partnera, jsem se, vzhledem k dlouholetému partnerství a pomoci mého otce, dohodl s Hynkem Saganem (ARMEX Group). Společně jsme mou ideu posunuli dál a dohodli se, že nezůstaneme pouze u podpory jednoho projektu, ale že se budeme snažit podporovat mladé perspektivní lidi s jasnou vizí.


Jaká je hlavní myšlenka celého projektu?

Myšlenkou je spolupracovat s lidmi, kteří mají jasnou vizi a odhodlání vyniknout a být inovativní. Pokud takový člověk u nás zaklepe a přesvědčí nás, že věří v úspěšnost svého projektu, zajistíme mu vše potřebné pro jeho realizaci a následnou implementaci na trhu. Vedle finanční podpory se jedná zejména o poskytnutí technologického zázemí, právní ochrany, know-how atp. Naše podpora je navíc bez rizika pro daného inovátora. Inspirace pochází právě z USA, kde silné ekonomicky stabilní společnosti podporuji akademická, výzkumná a inovační centra. Pevně věříme potenciálu české inteligence a podporujeme snahu změnit naši nálepku z „montovny“ Evropy na „mozek“ Evropy.


Kdo bude ve výzkumném centru pracovat? Jaká bude kapacita?
Budou zde pracovat především lidé, kteří za námi přijdou s nápadem a dohodnou se s námi na spolupráci, a jejich partneři, resp. spolupracovníci. V centru budeme uplatňovat systém projektového řízení. Centrum tomu bude i uzpůsobené a poskytne týmům adekvátní zázemí. Snahou je dostat mezi nás rovněž univerzitní studenty, a to proto, aby se dostali do skutečného prostředí, kde se vytváří něco nového, a přesvědčilo je, že i jejich nápady se dají u nás realizovat. Na tomto cíli ještě pracujeme a musíme vymyslet plán, jak přimět univerzity spolupracovat s něčím novým, na co nejsou v ČR zvyklí.


Jaké bude hlavní zaměření výzkumného centra?
Primárně se chceme zabývat strojírenstvím, jelikož to má v České republice asi největší potenciál a máme k němu nejblíže. Nicméně se jedná o velmi komplexní obor, který se neobejde bez propojení s dalšími odvětvími, jako je například IT, elektrotechnika atp. Chceme vytvářet konečné produkty, a proto se nemůžeme upínat pouze na jeden konkrétní obor.


Jaké projekty máte k realizaci?
V tuto chvíli byly hlavním projektem dokončovací práce na prostorech našeho výzkumného centra. Nicméně během toho probíhala přípravná fáze pro realizaci mého vlastního projektu týkajícího se 3D tisku. V jednání je pak další projekt týkající se 3D tisku, ale odlišné technologie.


Kde výzkumné centrum stoji?
V Roudnici nad Labem. Jedná se o strategickou lokalitu, zejména v blízkosti dálnice D8 a s výbornou dostupnosti do Prahy, Ústí nad Labem a Drážďan. Naše působnost se totiž nevymezuje jednoznačně jen na český trh, ale chceme se zaměřit rovněž na Německo.


Jak projekty financujete?
Veškeré naše projekty financujeme výhradně ze zdrojů skupiny ARMEX, jejíž součástí je i ARMEX Technologies. Snažíme se tím dosáhnout pro naše projekty nezávislosti na dotacích, grantech a dalších podpůrných prostředcích. Naše úsilí pak můžeme věnovat pouze projektům, na kterých pracujeme.
 


 


        

Tento web používá soubory cookie k analytickým účelům (viz Ochrana osobních údajů). S vaším souhlasem je můžeme využít také pro individuálně cílenou online nabídku na naše akce a služby. se zobrazováním reklamy na služby a akce ICUK.

Aktuality

© 2019 Insion

 

 

 


News: